Anormal uterin kanama nedeniyle histerektomi yapılan premenopozal dönem ve postmenopozal dönemdeki hastaların figo palm-coein sınıflamasına göre değerlendirilmesi
Evaluation of premenopausal period and postmenopausal period patients who had hysterectomy due to abnormal uterine bleeding according to figo palm-coein classification
- Tez No: 930239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Anormal uterin kanama (AUK) hem reprodüktif hem postmenopozal dönemdeki kadınları etkileyen önemli bir klinik problemdir. FIGO, AUK için PALM-COEIN denilen evrensel bir sınıflama sistemi geliştirmiştir. AUK nedeni ile histerektomi yapılan hastaların PALM-COEIN sınıflamasına göre yapısal nedenlerinin belirlenmesi tanı ve tedavi basamakları için önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı AUK nedeni ile histerektomi yapılan hastaların, PALM-COEIN sınıflamasına göre değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda 2020-2023 yılları arasında hastanemizde AUK nedeni ile histerektomi yapılmış ve histopatolojik sonuçları olan hastalar incelendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 629 hastanın sonuçları detaylandırıldı ve çalışma sonuçlandırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 49,03 ± 7,95 yıl olup %95,7'si evliydi. %51,8'inde kronik hastalık öyküsü mevcuttu. %61,8'i postmenopozal dönemdeydi. Hastaların histopatolojik sonuçları incelendiğinde %28 leiomyom, %11,5 adenomyozis, %13 adenomyozis ve leiomyom birlikteliği ve %12 malignite saptanırken PALM-COEIN'e göre sınıflandırılmamış grupta %14 hasta saptandı. Postmenopoz dönem hastalarda leiomyom %33,7, premenopoz dönemde ise %19,2 normal bulgu (organik patoloji saptanmayan-sınıflandırılmamış) saptandı. Malignite oranı bekar hastalarda, premenopozal dönemde ve geçirilmiş jinekolojik /obstetrik cerrahi öyküsü olmayanlarda daha yüksek saptanmıştır (p=0,001, p=0,001, p=0,013). Sonuç: Histerektomi uygulanan hastalarda PALM-COEIN sınıflamasına göre AUK nedenlerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi, histerektomi endikasyonlarının doğru sınıflandırılmasının, gereksiz cerrahi müdahalelerin önlenmesine ve hastaların uygun tedavi seçeneklerine yönlendirilmesine katkı sağlayabileceğini öngörmekteyiz. AUK nedeniyle histerektomi planlanan hastalarda preoperatif süreçte PALM-COEIN sınıflamasının rutin olarak kullanılmasını ve her hastanın bireysel risk faktörlerinin göz önünde bulundurulmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Abnormal uterine bleeding (AUC) is an important clinical problem affecting reproductive and postmenopausal women. FIGO has developed a universal classification system for AUC called PALM-COEIN. To diagnose and treat patients undergoing hysterectomy for AUK, it is important to determine the structural causes according to the PALM-COEIN classification. Our study aimed to evaluate the patients who underwent hysterectomy for AUC according to the PALM-COEIN classification. Method: In our study, we examined the histopathological results of patients who underwent hysterectomy for AUC in our hospital between 2020 and 2023. The results of 629 patients who met the inclusion criteria were detailed, and the study was finalised. Results: The mean age of the patients was 49.03 ± 7.95 years; 95.7% were married, 51.8% had a history of chronic disease, and 61.8% were postmenopausal. When the histopathological results of the patients were examined, 28% leiomyoma, 11.5% adenomyosis, 13% adenomyosis and leiomyoma coexistence and 12% malignancy were found. In comparison, 14% patients were found in the group not classified according to PALM-COEIN. Leiomyoma was found in 33.7% of postmenopausal and 19.2% of premenopausal patients with normal findings (no organic pathology-unclassified). The malignancy rate was found to be higher in single patients, premenopausal patients and patients with no history of previous gynaecological/obstetric surgery (p=0.001, p=0.001, p=0.013). Conclusion: A detailed evaluation of the causes of AUC according to the PALM-COEIN classification in patients undergoing hysterectomy and a correct classification of the indications for hysterectomy may contribute to the prevention of unnecessary surgical interventions and direct patients to appropriate treatment. We recommend that the PALM-COEIN classification be routinely used in the 15 preoperative period in patients planning to undergo a hysterectomy for AUC and that each patient's risk factors should be considered.