Rosmarinik asit yüklü PLGA bazlı nanosistemlerin hazırlanması,karakterizasyonu ve antioksidan etkinliklerinin belirlenmesi
Preparation,characterization and determination of antioxidant effects of rosmarinic acid loaded PLGA based nanosystem
- Tez No: 930246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, yaşlanma sürecine karşı etkili bir çözüm olarak rosmarinik asit kullanımı araştırılmıştır. Yaşlanma, serbest radikallerin vücutta oluşturduğu oksidatif stresle ilişkilidir ve bu süreçte antioksidanlar önemli bir rol oynamaktadır. Rosmarinik asit, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle dikkat çeken bir bileşiktir. Ancak, düşük lipit çözünürlüğü ve etkinliğinin sınırlı olması nedeniyle, bu çalışmada rosmarinik asidin etkinliğini artırmak amacıyla PLGA bazlı nanopartiküller geliştirilmiştir. Nanoçöktürme yöntemiyle hazırlanan bu nanopartiküller farmasötik teknoloji ve kozmetoloji açısından incelenip karakterize edilmiştir. Yapılan çeşitli analizler, rosmarinik asit yüklü nanopartiküllerin antioksidan etkinliğini artırırken,antimikrobiyal aktiviteleri de anlamlı şekilde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, kozmetik ve dermokozmetik sektöründe doğal antioksidanlar kullanılarak etkinliğin iyileştirilmesine yönelik önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of rosmarinic acid as an effective solution against the aging is associated with oxidative stres caused by free radicals in the body, and antioxidants play an important role in this process. Rosmarinic acid is a compound that draws attention with its strong antioxidant and antimicrobial properties. However, due to its low solubility in lipid and limited effectiveness, PLGA-based nanoparticles were developed in this study to increase the effectiveness of rosmarinic acid. These nanoparticles prepared by the nanoprecipitation method were examined and characterized in terms of pharmaceutical technology and cosmetology. Various analyzes revealed that rosmarinic acid loaded nanoparticles significantly improved antimicrobial activities while increasing antioxidant effectiveness. This study provides an important contribution to the improvement of effectiveness by using natural antioxidants in the cosmetics and dermocosmetics sector.