6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi sonrasında acil servise başvuran adli olguların deprem öncesi dönem ile karşılaştırılması
Comparison of forensic cases admitted to the emergency department after the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake with the pre-earthquake period
- Tez No: 930248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Afetler; toplumun demografik yapısını, nüfus dağılımını, ruhsal ve fiziksel özelliklerini etkileyen büyük olaylardır. Deprem ise doğal afetler arasında en fazla tahribata yol açan, doğal afetler arasında en yıkıcı olandır. Çalışmamızda acil servise başvuran adli olguları değerlendirerek depremin toplumdaki adli olaylar üzerindeki etkisini araştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma; Adıyaman Üniversitesi Etik Kurul'dan onay alındıktan sonra, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servisi'ne 6 Şubat 2023 deprem tarihini baz alınarak, deprem öncesi 6 ay ve depremin 6 ay sonrasında başvuran adli olgular retrospektif incelenip karşılaştırılarak yapıldı. Başvuran hastalar hastane sisteminden elde edilen verilerle ilk olarak tüm adli vakalar olmak üzere cinsiyet, yaş, başvuru saati, adli vaka türü, sigorta türü, acil servise başvuru aracı, yatırıldıkları servis dağılımları yapıldı. Adli vaka türleri trafik kazası, iş kazası, zehirlenmeler olarak alt gruplara ayrılarak deprem öncesi ve sonrası daha ayrıntılı bir şekilde karşılaştırıldı. İstatiksel analiz için SPSS v.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Disasters are major events that impact the demographic structure, population distribution, and psychological and physical characteristics of societies. Among natural disasters, earthquakes are the most devastating, causing the greatest destruction. In this study, we investigated the effect of earthquakes on forensic cases in society by evaluating forensic cases admitted to the emergency department. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted retrospectively by analyzing and comparing forensic cases admitted to the Emergency Department of Adıyaman Training and Research Hospital six months before and six months after the earthquake on February 6, 2023, following approval from the Adıyaman University Ethics Committee. Data on admitted patients were obtained from the hospital system and initially categorized based on all forensic cases, including gender, age, time of admission, type of forensic case, type of insurance, mode of transport to the emergency department, and distribution of hospitalizations across different departments. Forensic cases were further categorized into subgroups such as traffic accidents, occupational accidents, and poisonings, and a detailed comparison was made between the pre- and post-earthquake periods. Statistical analysis was performed using SPSS v. 17.0, and a p-value of