Ergenlerin travma sonrası strese tepkileri ve psikolojik dayanıklılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between adolescents' reactions to post-traumatic stress and psychological resilience
  1. Tez No: 930287
  2. Yazar: CANSEN BEŞLİK KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anamur'daki devlet ve özel liselerde öğrenim gören ergenlerin travma sonrası strese (TSS) verdikleri tepkiler ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın önemi, ergenlerin eğitim sürecinde karşılaşabilecekleri travmatik deneyimlerin, onların akademik ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilme potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Araştırmada nicel yöntemler kullanılarak kesitsel bir tasarım benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde TSS belirtilerini ölçmek için standartlaştırılmış anketler ve ölçekler uygulanmış; psikolojik dayanıklılık düzeyleri ise ilgili alanyazında geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış envanterlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, TSS belirtilerinin sıklığının okul türüne, sosyal destek düzeyine ve bireysel başa çıkma stratejilerine göre anlamlı farklılıklar gösterebildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yüksek psikolojik dayanıklılığa sahip öğrencilerin travma sonrası stres belirtileriyle daha etkili şekilde baş edebildiği saptanmıştır. Araştırmanın kısıtlılıkları arasında, verilerin yalnızca Anamur bölgesinden toplanması ve katılımcıların beyanlarına dayanan özbildirim yönteminin kullanılması sayılabilir. Buna rağmen, araştırma ergenlerin travma sonrası süreçlerini hem devlet hem de özel okul boyutunda ele alması bakımından özgün bir katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulguların, okul psikolojik danışmanları, aileler ve eğitim yöneticileri tarafından uygulanabilecek psiko-eğitsel müdahalelerin geliştirilmesine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between the post-traumatic stress (PTS) reactions of adolescents studying in public and private high schools in Anamur and their psychological resilience. The importance of the research stems from the potential negative impact of traumatic experiences encountered during adolescence on academic and social lives. A quantitative, cross-sectional design was employed to collect data. Standardized questionnaires and scales were administered to measure PTS symptoms, while psychological resilience levels were assessed using reliable and valid inventories from the relevant literature. The findings indicate that the frequency of PTS symptoms may differ significantly based on the type of school, level of social support, and individual coping strategies. Moreover, it was found that students with higher psychological resilience are more effective in coping with post-traumatic stress symptoms. The main limitations of this research include collecting data solely from the Anamur region and relying on self-report methods. Despite these limitations, the study provides an original contribution by examining adolescents' post-traumatic experiences from both public and private school perspectives. It is believed that the findings can guide school counselors, families, and educational administrators in developing psycho-educational interventions tailored to adolescents' needs.