Örgün eğitimde sunulan deprem eğitiminin Kahramanmaraş depremlerini yaşamış öğretmenlerin görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake education provided in formal education according to the opinions of teachers who have experienced the Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 930288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT ÇAPUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, örgün eğitimde sunulan deprem eğitiminin Kahramanmaraş depremlerini yaşamış öğretmenlerin görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nitel bir araştırma olup araştırmanın verilerini toplamak için görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada örgün eğitimde yer alan deprem eğitimine ilişkin görüşlerini almak üzere katılımcıların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Ölçüt örneklem için 2023 yılında Kahramanmaraş ilinde meydana gelen iki büyük depremin en çok etkilediği illerden biri olan Adıyaman ilinde görev yapan 18 öğretmenlerden seçilmiştir. Öğretmenlerin seçiminde branşlarına ait derslerin öğretim programlarında deprem eğitimi ile ilgili kazanımların yer almasına dikkat edilmiştir. Araştırmada, araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verileri analiz etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre deprem eğitimi ile ilgili öğretmenlerin çoğunlukla üniversite dönemi veya hizmet içerisinde eğitim almadığı, kazanımların sayısının ve süresinin az olduğu, içeriklere az yer verildiği ve teorik olduğu, eğitim faaliyetlerinde en çok düz anlatım kullanıldığı, ölçme aracı olarak en çok açık uçlu sorular kullanıldığı, okullarda farkındalığı artırıcı etkinliklerin çoğunlukla yapılmadığı, tatbikatlara gereken özenin gösterilmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the earthquake education provided in formal education according to the opinions of teachers who experienced the Kahramanmaraş earthquakes. The research is a qualitative research and the interview technique was used to collect the data of the research. In the research, criterion sampling, which is a non-random sampling method and a purposeful sampling type, was used to determine the participants in order to obtain their opinions on earthquake education in formal education. For the criterion sample, 18 teachers working in Adıyaman, one of the provinces most affected by the two major earthquakes that occurred in Kahramanmaraş in 2023, were selected. In selecting teachers, attention was paid to the inclusion of achievements related to earthquake education in the curriculum of the courses belonging to their branches. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used in the research. Content analysis was used to analyze the data obtained in the research. According to the results of the research, it was concluded that teachers related to earthquake education mostly did not receive training in university or in-service, the number and duration of achievements were low, the content was given little place and was theoretical, direct narration was mostly used in educational activities, open-ended questions were mostly used as measurement tools, awareness-raising activities were not mostly carried out in schools, and the necessary attention was not paid to drills. Suggestions were made in line with the results of the research