Farklı polimerizasyon yöntemleriyle polimerize edilen akışkan kompozitlerin dönüşüm derecesi ve renklenmesinin İn-Vitro olarak incelenmesi
In-Vitro investigation of the degree of conversion and discoloration of flowable composites polymerized by different polymerization methods
- Tez No: 943173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN AKTUĞ KARADEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı kürleme modlarının farklı akışkan kompozitlerin dönüşüm derecesi ve renk stabilitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 4 farklı akışkan kompozit [Estelite Bulk Fill Flow (EBF), G-aenial Universal Injectable (GUI), Tetric N-Flow Bulk Fill (TNF), Filtek Bulk Fill Flowable (FBF)] kullanıldı. Kompozit materyaller, LED ışık cihazının (VALO Cordless, Ultradent, ABD) 3 farklı kürleme modunda (standart mod: 1000 mW/cm2, 1*20 s; yüksek güç modu: 1400 mW/cm2, 3*4 s; ekstra güç modu: 3200 mW/cm2, 2*3 s) polimerize edilerek 5 mm çapında 4 mm yüksekliğinde her grupta 10 örnek olmak üzere 120 silindirik numune hazırlandı (n=10). Örneklerin dönüşüm derecesi FTIR spektroskopisi ile kaydedildi. Numunelerin renk değerleri başlangıçta ve kahve solüsyonunda bekletildikten sonraki 7. ve 14. günde spektrofotometre kullanılarak kaydedildi. Renk değişim değerleri CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. Veriler SPSS kullanılarak, iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi, post hoc Tukey ve Tamhane's T2 ile istatistiksel olarak analiz edildi (α=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of different curing modes on the degree of conversion and color stability of different flowable composites. Material and method: In this study, four different flowable composites [Estelite Bulk Fill Flow (EBF), G-aenial Universal Injectable (GUI), Tetric N-Flow Bulk Fill (TNF), Filtek Bulk Fill Flowable (FBF)] were used. The composite materials were polymerized using three different curing modes (standard mode: 1000 mW/cm², 1*20 s; high power mode: 1400 mW/cm², 3*4 s; extra power mode: 3200 mW/cm², 2*3 s) of an LED light device (VALO Cordless, Ultradent, USA). A total of 120 cylindrical samples with a 5 mm diameter and 4 mm height were prepared, with 10 samples per group (n=10). The degree of conversion of the samples was recorded using FTIR spectroscopy. The color values of the samples were recorded initially and on the 7th and 14th days after being immersed in a coffee solution, using a spectrophotometer. Color change values were calculated according to the CIEDE2000 formula. The data were statistically analyzed using SPSS, with two-way ANOVA, one-way ANOVA, post hoc Tukey, and Tamhane's T2 tests (α=0.05).