Tubal ektopik gebeliklerde uygulanan metotreksat tedavisinin 1.ve 4. günlerdeki serum B-hCG değişimi ve tedavi öncesi 48 saatlik serum b-hCG değişimi ile metotreksat tedavisinin başarısızlığının erken tahmini
Early prediction of methotrexate treatment failure in tubal ectopic pregnancies based on serum β-hCG changes on days 1 and 4 and 48-hour pre-treatment serum β-hCG changes
- Tez No: 930317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
AMAÇ:Ektopik gebelik tanısı almış hastalarda hastanede kalış sürelerini kısaltmak ve erken operasyon kararı almak için B-hCG değeri ile tedavi başarısının öngörülmesinin mümkün olduğu gösterilmek istenmiştir. MATERYAL VE METOT: Ocak 2016 ve Ocak 2024 tarihleri arasında, ektopik gebelik tanısı almış ve tek doz MTX tedavisi uygulanmış demografik özellikleri benzer hastaların geçmişe yönelik hastane verileri incelendi. Hastalar tedavi öncesi 48. Saat 1. Ve 4. Gün b -hcg değer değişim yüzdelerine göre başarılı ve başarısız olarak sınıflandırıldı. B-hCG değişim yüzdeleri ve başarısızlık için ek özellikler değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza uygun 369 hastanın verileri incelendi. Tedavi öncesi 48.saatten 1.güne B-hCG değerlerindeki değişimin tedavi başarısızlığını öngörmedeki performansı için elde edilen AUC değeri 0,829 tedavi öncesi 48.saatten 1.güne B-hCG değerlerindeki artış yüzdesi >16,61 olduğunda duyarlık %73,7; özgüllük %88,1; pozitif kestirim değeri %61,5 ve negatif kestirim değeri %92,8 olarak tespit edildi. 1.günden 4.güne B-hCG değerlerindeki değişimin tedavi başarısızlığını öngörmedeki performansı için elde edilen AUC değeri 0,785 yüzde değişim>-2,22 noktasında duyarlık %80, özgüllük %62,8; pozitif kestirim değeri %35,9 ve negatif kestirim değeri %92,5 olarak tespit edildi. SONUÇ:Ektopik gebelik tedavisi izlem, MTX ve operasyon olmak üzere 3'e ayrılır ve medikal tedavi ektopik gebeliklerin tedavisinde etkili güvenli ve non-invaziv bir seçenektir. Çalışmada B-hCG değişim yüzdeleri hesaplanmış ve tek doz MTX ile tedavi edilen hastaların 1. İle 4. Gün arasında B-hCG değerinde düşme tespit edilen hastaların medikal tedavi başarı oranları oldukça yüksektir. Tedavi öncesi 48 saat ile 1. Gün arasında %16'dan fazla yükselişin olması yüksek olasılıkla medikal tedavinin 2. Doz ihtiyacını ya da operasyon ihtiyacını bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: This study aimed to demonstrate that it is possible to predict treatment success based on B-hCG levels in patients diagnosed with ectopic pregnancy, in order to shorten long hospital stays and facilitate early decisions regarding surgery. MATERIALS AND METHODS: The retrospective hospital data of patients with similar demographic characteristics who received a single dose of MTX (Methotrexate) treatment between January 2016 and January 2024, after being diagnosed with ectopic pregnancy, were analyzed. Patients were classified as successful or unsuccessful based on the percentage change in B-hCG values measured at 48 hours before treatment and on the 1st and 4th days. The percentage changes in B-hCG levels and additional characteristics associated with failure were evaluated. RESULTS: Data from 369 patients suitable for our study were analyzed. The area under the curve (AUC) value obtained for predicting treatment failure based on the change in B-hCG levels from 48 hours pre-treatment to the 1st day was 0.829. When the percentage increase in B-hCG levels was greater than 16.61, the sensitivity was found to be 73.7%, specificity 88.1%, positive predictive value 61.5%, and negative predictive value 92.8%. The AUC value for predicting treatment failure based on B-hCG changes from the 1st to the 4th day was 0.785, with a sensitivity of 80%, specificity of 62.8%, positive predictive value of 35.9%, and negative predictive value of 92.5% when the percentage change was greater than -2.22. CONCLUSION: The treatment of ectopic pregnancy is divided into three categories: monitoring, MTX, and surgery, with medical treatment being an effective, safe, and non-invasive option for managing ectopic pregnancies. In this study, the percentage changes in B-hCG were calculated, and a significant drop in B-hCG levels was observed in patients treated with a single dose of MTX between the 1st and 4th days, indicating a high success rate for medical treatment. An increase of more than 16% between 48 hours pre-treatment and the 1st day likely indicates the need for a second dose of medication or surgical intervention.