China's Attempt for Currency Internationalisation: A Divergence from the Monetary Order?
Çin'in Para Birimini Uluslararasılaştırma Girişimi: Para Düzeninden Bir Sapma mı?
- Tez No: 930316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAİ BHATİA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Oxford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma regresyon analizi yaparak Çin'in para birimi Renminbi'nin uluslararası finansal pazarlarda uluslararasılaşmasını ve hangi koşullarda uluslararasılaşabileceğini tartışıyor. Bunun için 2006 ve 2020 dahil olmak üzere aralarındaki yıllar kullanılıyor ve değişkenler olarak Renminbi'nin toplam vadeli işlem ve opsiyonlar içindeki payı bağımlı değişken; portföy pozisyonu, ticaret edilen stokların yerli hisselerdeki oranı, doğrudan yabancı yatırımlar, gayri safi yurt içi hasıla, enflasyon, Hong Kong'dan talep ve birikim özel mevduatları açıklayıcı değişken, ayrıca açıklayıcı değişkenlerde kukla değişken olarak döviz kuru esnekliği ve offshore faaliyet kullanılıyor. Bu amaçla tezin bölümleri olarak giriş, kaynak taraması ve alt başlıkları olarak kavram olarak döviz uluslararasılaşması, döviz uluslarasılaşmasının belirleyicileri ve Renminbi'nin uluslararasılaşması, bağlam, metodoloji, analiz ve alt başlıkları olarak regresyon modelleri ve sonuçların yorumu ve sonuç kullanılıyor. Bu çalışmanın sonuçları literatürle büyük ölçüde uyumlu bulunuyor ve sermaye hesabının serbestleştirilmesi ve mali hesapların açıklığını döviz uluslararasılaşması için gerekli görüyor, bu sayede Amerikan dolarına Renminbi'nin küresel parasal düzende eşlik edebileceğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
This study argues the conditions for the renminbi internationalisation running a regression analysis for the years between 2006-2020 with the variables which constitute the renminbi share of total futures and options globally as the dependent variable, and net portfolio position, stocks traded as a turnover ratio of domestic shares, FDI, GDP, inflation, offshore private deposits of demand and saving from Hong Kong, as well as exchange rate flexibility and offshore activity used as dummy variables constituting the explanatory variables. The results of the study are highly compatible with the literature, arguing for capital account liberalisation and financial account openness to achieve the currency internationalisation, and hence to accompany the US in the global monetary order.