Kondromalazi patella tanılı olgularda egzersiz tedavisine ek olarak uygulanan manipülatif tedavinin etkinliği
Effectiveness of manipulative treatment applied in addition to exercise treatment in cases diagnosis of chondromalacia patella
  1. Tez No: 930328
  2. Yazar: YASİN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı, kondromalazi patellalı bireylerde egzersize eklenen manuel tedavinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, doktor tarafından kondromalazi patella tanısı konulmuş ve son 3 aydır diz ağrısı yaşayan 20-60 yaş aralığındaki 40 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna, manuel tedavi ve diz egzersiz programı; kontrol grubuna ise sadece diz egzersiz programı verildi. Manuel tedavi, haftada 3 gün, 3 hafta süresince uygulanırken, egzersizler her gün evde yapılması için 3 hafta boyunca uygulandı. Katılımcılar, demografik özelliklerini içeren hasta tanıma formu, ağrı durumunu değerlendiren Vizüel Analog Skala, fonksiyonları değerlendiren Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index, diz bölgesindeki pasif ve aktif eklem hareket açıklığı, performansı değerlendiren yatay sıçrama testi, merdiven inme ve çıkma testi, ayrıca denge durumunu değerlendiren yıldız denge testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of manual therapy combined with exercise in individuals with patellar chondromalacia. The study included 40 participants aged 20-60 years, who had been diagnosed with patellar chondromalacia and experienced knee pain for the past 3 months. Participants were randomly assigned to two groups. The experimental group received manual therapy along with a knee exercise program, while the control group received only the knee exercise program. Manual therapy was administered three times a week for three weeks, and the exercise program was performed daily at home for the same duration. Participants were assessed using a patient identification form containing demographic details, the Visual Analog Scale for pain, the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index for functional status, measurements of passive and active knee joint range of motion, the horizontal jump test for performance, the stair ascent and descent test, and the star excursion test for balance assessment.