Anne-baba stresinin çocukların ekran bağımlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of parental stress on children's screen addiction
- Tez No: 930333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı ana baba stresinin (ebeveyn stresinin) çocukların ekran bağımlılığı ile ilişkisinde depresyon, anksiyete ve stresin aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu ilkokula devam eden çocuğu olan 297'si (%58.1) kadın, 214'ü (%41.9) erkek toplam 511 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılardan veri toplamak için Problemli Medya Kullanım Ölçeği, Ebeveyn Stres Ölçeği, DepresyonAnksiyete-Stres Ölçeği (DASS-21) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ebeveyn stresi, çocukların ekran bağımlılığı, depresyon, anksiyete ve stres arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını incelemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Ebeveyn stresi ile çocukların ekran bağımlılığı ilişkisinde depresyon, anksiyete ve stresin aracılık rolü Hayes'in PROCESS Makro Model 4 ile incelenmiştir. Model sonucunun anlamlı olup olmadığını görmek için de Bootstrapping analizi yapılmıştır. Demografik bilgilere göre ebeveyn stres düzeyleri ise bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ile incelenmiştir. Ayrıca çocuğun en sık kullandığı görsel medya aracına göre ekran bağımlılığı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için de Kruskal-Wallis H testi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular çocukların ekran bağımlılığı ile ebeveyn stresi arasından pozitif ve anlamlı; ebeveyn stresi ile depresyon, anksiyete ve stres arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca depresyon, anksiyete ve stres ile ebeveyn stresi arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Ebeveyn stresi ve çocuk ekran bağımlılığı ilişkisinde depresyon, anksiyete ve stresin aracılık rolüne sahip olmadığı elde edilen bir diğer bulgudur. Çocukların ekran bağımlılığının en sık kullanılan görsel medya aracına göre anlamlı olarak farklılaştığı elde edilmiştir. Ayrıca ebeveyn stresinin çocuğa yakınlık durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı ancak ebeveynin eğitim durumuna göre anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of depression, anxiety, and stress in the relationship between parental stress and children's screen addiction. The study group consists of 511 participants, including 297 women (58.1%) and 214 men (41.9%), who have primary school-aged children. Data were collected using the Problematic Media Use Scale, the Parental Stress Scale, the DepressionAnxiety-Stress Scale (DASS-21), and the Demographic Information Form. Pearson correlation analysis was conducted to investigate the relationships between parental stress, children's screen addiction, depression, anxiety, and stress. The mediating role of depression, anxiety, and stress in the relationship between parental stress and children's screen addiction was examined using Hayes' PROCESS Macro Model 4. Bootstrapping analysis was applied to test the significance of the model. Parental stress levels were analyzed based on demographic variables using independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). Furthermore, the Kruskal-Wallis H test was used to determine whether children's screen addiction levels differed according to their most frequently used visual media tool.The findings revealed a positive and significant relationship between children's screen addiction and parental stress, as well as between parental stress and depression, anxiety, and stress. Additionally, a positive and significant relationship was found between depression, anxiety, and stress with parental stress. In addition, it was found that depression, anxiety, and stress did not mediate the relationship between parental stress and children's screen addiction. Moreover, children's screen addiction levels significantly differed based on their most frequently used visual media tool. Parental stress levels significantly differed based on the closeness of the parent to the child but not based on the parent's educational level.