Effect of tv advertising on purchasing of high-involvement products: An exploratory study on tv advertisings of construction companies in turkey
Televizyon reklamlarının yüksek katılımlı ürünlerin satın alınması üzerindeki etkisi: Türkiye'deki inşaat şirketlerinin televizyon reklamları üzerine keşifsel bir çalışma
- Tez No: 930343
- Danışmanlar: DR. MALCOLM BENNISON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cardiff Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı televizyon reklamlarının tüketicilerin mülk satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, birincil verileri toplamak için hem anketlerden hem de görüşmelerden yararlanarak gerçekçiliğe dayalı, tümdengelimli ve keşfedici bir yaklaşımı izlemektedir. Bulgular, katılımcıların çoğunluğunun konut satın almayı öncelikle finansal kaygılar nedeniyle riskli bir karar olarak algıladıklarını ancak sosyal ve psikolojik risklerin de dikkate alındığını göstermektedir. Katılımcıların çoğu inşaat projelerine yönelik TV reklamlarından haberdar olsa da, neredeyse yarısı bu reklamların kararlarını etkilemediğini iddia ederken, %30'u bunların etkili olduğunu kabul etti. Reklamların hem erkekler hem de kadınlar arasında ürün farkındalığını artırdığı ve kadınların satın alma konusundaki ilgisinde dikkate değer bir artış olduğu görüldü. Yaş ve medeni durum, reklamların satın alma tercihleri üzerindeki etkisine ilişkin karmaşık yanıtlar sunuyordu. Reklamların emekli ve tam zamanlı çalışan katılımcılar ile yüksek gelirli ve yüksek eğitimli bireyler üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu görüldü. Ancak reklamların mülk satın alma kararları üzerindeki genel etkisi sınırlı kalıyor. Bunun yerine bireyler aile ve arkadaşlarından gelen tavsiyelere daha fazla güvenme eğilimindedir. Sonuç olarak, reklamlar tanıdık ve güvenilir kişiler tarafından iletilen mesajları içerirse daha çekici hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of television advertisements on consumers' property purchasing behaviour. The research follows a realism-based, deductive, and exploratory approach, utilizing both questionnaires and interviews to gather primary data. The findings indicate that the majority of participants perceive house purchasing as a risky decision, primarily due to financial concerns, though social and psychological risks are also noted. While most respondents are aware of TV advertisements for construction projects, nearly half claimed these ads do not influence their decisions, whereas 30% acknowledged their effectiveness. The advertisements were found to enhance product awareness among both males and females, with a notable increase in females' interest in purchasing. Age and marital status presented complex responses regarding the impact of advertisements on purchasing preferences. Advertisements appeared to have the most significant influence on retired and full-time employed participants, as well as individuals with high incomes and higher education levels. However, the overall effect of advertisements on property purchasing decisions remains limited. Instead, individuals tend to rely more on recommendations from family and friends. As a result, advertisements may become more appealing if they incorporate messages delivered by familiar and trusted figures.