Teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) bağlamında olasılık öz-yeterlilik ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of the probability self-efficacy scale in the context of technological pedagogical content knowledge (TPACK)
- Tez No: 930360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN DEMİRCİOĞLU, DOÇ. DR. EMİNE NUR ÜNVEREN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının olasılık konusundaki Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) öz-yeterliklerini incelemek için geçerli-güvenilir bir ölçme aracı geliştirmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, öğretmen adaylarının TPAB öz-yeterliliklerini ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı (TPAB-OÖ) geliştirilmiş ve bu öz-yeterliliklerin cinsiyet değişkenine göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin farklı bölgelerindeki üniversitelerde öğrenim gören ve Olasılık ve İstatistik Öğretimi dersini tamamlamış 465'i pilot çalışmada, 446'sı nihai çalışmada olmak üzere toplam 911 ilköğretim matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bulgulara göre, öğretmen adaylarının olasılık öğrenme alanına yönelik TPAB öz-yeterlilik düzeyleri genel olarak“yüksek”seviyededir. Faktör bazında incelendiğinde, Genel Pedagojik Bilgi (GPB) boyutu en yüksek ortalamaya (M=3.94) sahipken, Olasılık Öğretiminde Teknoloji Entegrasyonu (OTE) boyutu görece daha düşük ortalama (M=3.48) göstermiştir. TPAB'nin alt faktörleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Güvenirlik analizinde, Cronbach Alfa katsayıları yedi faktör için 0.844 ile 0.914 arasında değişirken, ölçeğin geneline ait katsayı 0.963 olarak bulunmuştur. Mann Whitney U testi sonuçları, Teknoloji Kullanım Yeterliği, Olasılık İçerik Bilgisi, Olasılık Öğretiminde Teknoloji Entegrasyonu ve Teknoloji Destekli Değerlendirme boyutlarında erkek öğretmen adayları lehine anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Ancak etki büyüklükleri küçük düzeydedir (r=0.097-0.156). Olasılık Öğretim Bilgisi, Olasılık İçin Öğretim Tasarımı ve Genel Pedagojik Bilgi boyutlarında ise cinsiyete göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bu bulgular, öğretmen eğitimi programlarında teknoloji entegrasyonunun daha sistematik ele alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop a valid and reliable measurement tool to examine the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) self-efficacy of elementary mathematics teacher candidates regarding probability. In the research, a valid and reliable measurement tool was developed to assess teacher candidates' TPACK self-efficacy (TPACK-PS), and differences in these self-efficacies according to gender were examined. The study group consists of a total of 911 elementary mathematics teacher candidates who were studying at universities in different regions of Turkey during the 2023-2024 academic year and had completed the Probability and Statistics Teaching course, with 465 participating in the pilot study and 446 in the final study. According to the findings, teacher candidates' TPACK self-efficacy levels in the probability learning domain are generally at a“high”level. When examined on a factor basis, the General Pedagogical Knowledge dimension had the highest mean (M=3.94), while the Technology Integration in Probability Teaching dimension showed a relatively lower mean (M=3.48). Significant and positive relationships were identified among the sub-factors of TPACK. In the reliability analysis, Cronbach's Alpha coefficients ranged between 0.844 and 0.914 for the seven factors, while the coefficient for the overall scale was found to be 0.963. Mann Whitney U test results revealed significant differences in favor of male teacher candidates in the dimensions of Technology Usage Competency, Probability Content Knowledge, Technology Integration in Probability Teaching, and Technology-Supported Assessment. However, the effect sizes were small (r=0.097-0.156). No significant gender differences were found in the dimensions of Probability Teaching Knowledge, Instructional Design for Probability, and General Pedagogical Knowledge. These findings highlight the necessity of addressing technology integration more systematically in teacher education programs.