XVII. Asır Osmanlı Âlimi Abdülmecid Sivâsî'nin Kelâmî görüşleri
The theological views of Ottoman scholar Abdülmecid Sivâsî in the 17th century.
  1. Tez No: 930370
  2. Yazar: GÖKHAN OĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECAİ ÇETRES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
17. yüzyıl Osmanlı döneminin önemli mutasavvıf ve şairlerinden biri olan Abdülmecid Sivâsî, kelâm ve itikâd konularında Ehl-i Sünnet çizgisinde duruş sergilemiştir. Sivâsî, tartışmalı dini-itikâdî meseleleri ele alarak bu konularda net görüşler sunmuş ve tarafını açıkça ortaya koymuştur. Özellikle Kadızâde Mehmed Efendi ile girdikleri tartışmalarda kelâmi meseleler üzerinde de durarak, dönemin dinî ve felsefî tartışmalarına katkıda bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, mutasavvıf ve şair kimliği ile tanınan Abdülmecid Sivâsî'nin kelâm ve itikat ile ilgili görüşlerinin nasıl şekillendiğini incelemektir. Sivâsî'nin kelâmi anlayışı, tasavvufî düşünceleriyle birleşerek özgün bir dinî bakış açısı sunmaktadır. Sivâsî'nin kelâmi görüşleri, onun Durerü'l-akâid, Risâle-i İrâde-i Cüz'iyye, Fatiha Suresi Tefsiri, Risâle fî Kavlihi Teâlâ 'Felâ ve Rabbike lâ Yu'minûn' ve Risâle-i İmân-ı Firavun gibi eserlerinde açıkça görülmektedir. Bu eserler, Sivâsî'nin dini ve itikâdî düşüncelerini anlamada önemli kaynaklar sunmaktadır. Özellikle bu eserler üzerinden yapılan analizler, Sivâsî'nin kelâm ve itikât konusundaki derinlemesine bilgi ve bakış açısını ortaya koyacaktır. Bu çalışma, Abdülmecid Sivâsî'nin eserlerine dayanarak, onun kelâmi görüşlerinin Ehl-i Sünnet çizgisindeki yerini ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Sivâsî'nin eserlerinin detaylı bir incelemesi yapılacak ve onun dinî düşünceye olan katkıları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Abdülmecid Sivâsî, one of the important mystics and poets of the 17th century Ottoman period, adopted a position in line with Ahl al-Sunnah on theological and doctrinal issues. Sivâsî addressed controversial religious and theological matters, offering clear views on these subjects and openly stating his stance. Especially in the debates with Kadızâde Mehmed Efendi, he contributed to the religious and philosophical discussions of the period by focusing on theological issues. The aim of this study is to examine how Abdülmecid Sivâsî's views on theology and belief, recognized for his identity as a mystic and poet, were shaped. Sivâsî's theological understanding, combined with his mystical thoughts, presents a unique religious perspective. His theological views are clearly reflected in his works such as Durar al- akâid, Rısala-i Irâda-i Juz'iyya, Tafsir of Surah Al-Fatiha, his treatise on verse 65 of Surah An-Nisâ, Risâla-i Sivâsî, and Rısala-i Imân-ı Firawn. These works provide important sources for understanding Sivâsî's religious and doctrinal thoughts. The analyses of these works, in particular, will reveal Sivâsî's profound knowledge and perspective on theology and belief. This study, based on Abdülmecid Sivâsî's works, aims to highlight the place and importance of his theological views within the Ahl al- Sunnah framework. In this context, a detailed examination of Sivâsî's works will be conducted, and his contributions to religious thought will be evaluated.