Agent preference in development: The role of animacy and event structure
Gelişimde eylemi gerçekleştiren katılımcı tercihi: Canlılık ve olay yapısının rolü
- Tez No: 930386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dilbilim teorileri, dildeki tematik rollerin hiyerarşik olarak düzenlendiğini ve bunun bilişteki olay katılımcılarına dayandığını öne sürer. Bu çalışmada, bu görüşü gelişimsel olarak incelemek için Türkçe konuşan 3 ila 5 yaşındaki çocuklar incelendi. Çocukların, bir kadının bir adamı gıdıklaması gibi iki katılımcılı nedensel olaylarda, eylemden etkilenen katılımcıdan ziyade eylemi gerçekleştiren katılımcıya yönelik bir tercih gösterip göstermedikleri incelendi. Bu tercihin, eylemden etkilenen katılımcının canlı veya cansız olmasından etkilenip etkilenmediğini araştırmak amacıyla, eylemden etkilenen katılımcının insan olduğu ve cansız bir nesne olduğu olay görselleri hazırlandı. Görsellerin eylemi gerçekleştiren ya da eylemden etkilenen katılımcıya renk değişimi uygulanarak değiştirilmiş tasvirleri oluşturuldu. Görsel özellikler sabit tutularak olay bütünlüğünü ortadan kaldırmak için aynı olayların katılımcıların sırt sırta oldukları tasvirleri kullanıldı. Deney katılımcılarına göz hareketlerinin kaydedildiği bir değişim algılama görevi kapsamında orijinal ve renk değişimi olan olay tasvirlerinin art arda yanıp sönmesi izletildi. Katılımcıların değişim algılama doğruluğu ve değişen olay katılımcılarına yönelik bakış oranları ölçüldü. Bulgular, olaydan etkilenen katılımcının cansız bir nesne olduğu yüz yüze olaylarda, deney katılımcılarının, eylemden etkilenen katılımcıdaki değişiklikleri daha az doğru tespit ettiklerini ve eylemden etkilenen katılımcıya daha fazla baktıklarını gösterdi. Eylemden etkilenen katılımcının canlı olduğu yüz yüze veya sırt sırta olaylarda ise herhangi bir fark gözlemlenmedi. Bulgular, olay rollerinin ve eylemden etkilenen katılımcının canlılığının eylemi gerçekleştiren katılımcı tercihindeki etkileşimini önermekte ve tercihin genelleştirilebilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
According to linguistic theory, thematic roles in language are hierarchically organized in terms of their salience and this hierarchy is rooted in their counterparts as event participants in cognition. Here, we seek developmental evidence for this proposal in Turkish-speaking 3- to 5-year-olds. We examine whether children show a preference for Agents over Patients in two-participant causative events, such as a woman tickling a man. To examine whether Patient animacy has an effect on this preference, we prepared images depicting events in which the Patient was either a human or an inanimate object. Modified versions of these depictions were created by applying a color change to either the Agent or the Patient. Our stimuli also included back-to-back depictions that disrupted the event structure while keeping other visual features constant. In an eye-tracked change detection task, participants viewed causative event depictions flickering between original and modified images, with color changes applied to either the Agent or the Patient. We measured change detection accuracy and proportion of fixations to the changing role. Our findings revealed an asymmetry between Agents and Patients only in face-to-face events with an inanimate Patient: participants were less likely to detect changes in and they looked more towards the Patient compared to the Agent. Looking more toward an entity might indicate increased cognitive effort to detect the change because the entity is less salient. No differences were observed in face-to-face events with an animate Patient or back-to-back events. These findings suggest an interplay of event roles and animacy in Agent preference and support the generalizability of the phenomenon.