Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin internet kullanım alışkanlıkları ile giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of internet usage habits and attitudes towards wearable sports technology products among students of the Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 930391
  2. Yazar: AYŞEGÜL ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÇİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin internet kullanım alışkanlıkları ile giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmış olup, bu model mevcut bir durumu olduğu gibi betimleyerek analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubunu, 2024-2025 akademik yılında Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören farklı bölümlerdeki öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir ölçek formu kullanılmıştır. İlk bölümde demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ise Çar ve arkadaşları (2022) tarafından geliştirilen“Giyilebilir Teknolojik Spor Ürünlerine Yönelik Tutum Ölçeği (GTSÜYTÖ)”ve Özeren ve Akpınar (2016) tarafından geliştirilen“İnternet Kullanım Alışkanlıkları Ölçeği (İKAÖ)”kullanılmıştır. Dijital çağda internetin yaygın kullanımı ve giyilebilir teknolojilerin spora entegrasyonu, sporcuların performanslarını artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Giyilebilir teknolojik spor ürünleri, profesyonel sporcuların yanı sıra öğrenciler ve amatör sporcular için de antrenman ve müsabakalarda kritik bir destek aracı haline gelmiştir. Bu çalışmada Literatürde, internetin bilgiye erişimdeki rolü incelenmiş ancak bu alışkanlıkların giyilebilir spor teknolojilerine olan tutumları nasıl şekillendirdiği yeterince detaylandırılmamıştır. Bu çalışma, öğrencilerin internet kullanım sıklığı ve amaçlarının, giyilebilir teknolojilere yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu, spor yapma sıklığı ve internet kullanım amacı gibi değişkenlerin giyilebilir teknolojilere yönelik tutumlar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bireysel spor yapan, düzenli fiziksel aktivitede bulunan ve uzun süreli internet kullanıcılarının giyilebilir teknolojilere daha olumlu yaklaştığı belirlenmiştir. Ayrıca, internet kullanım süresi ve amacı, giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumları doğrudan etkilemektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the internet usage habits of students at Bayburt University Faculty of Sports Sciences and their attitudes towards wearable technological sports products. The research employs a general survey model, designed to describe and analyze the current situation as it exists. The study group consists of students enrolled in various departments at Bayburt University Faculty of Sports Sciences during the 2024-2025 academic year. Data collection was conducted using a two-part scale form. The first part comprised a personal information form, including demographic details, while the second part utilized the“Attitude Scale Towards Wearable Technological Sports Products (GTSÜYTÖ)”developed by Çar et al. (2022) and the“Internet Usage Habits Scale (İKAÖ)”developed by Özeren and Akpınar (2016). In the digital age, the widespread use of the internet and the integration of wearable technologies into sports play a crucial role in enhancing athletes' performance. Although previous literature has examined the role of the internet in accessing information, it has not sufficiently detailed how these habits shape attitudes towards wearable sports technologies. This study aims to fill this gap by analyzing how the frequency and purpose of internet use influence students' attitudes towards wearable technologies. The research findings indicate that variables such as gender, age, graduation status, frequency of physical activity, and the purpose of internet use have a significant effect on attitudes towards wearable technologies. Students engaged in individual sports, those who participate in regular physical activity, and long-term internet users exhibit more positive attitudes towards wearable technologies. Additionally, the duration and purpose of internet use directly influence attitudes towards wearable technological sports products. The findings of this study are expected to make significant contributions to research in the field of sports sciences related to internet and technology-based studies, providing valuable insights into how athletes interact with technology..