Critical success factors for floating photovoltaic systems in Türkiye
Türkiye'deki yüzer güneş enerji sistemleri (GES) için kritik başarı faktörleri
- Tez No: 930412
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım Yönetimi ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Artan enerji tüketimi, çevreye zararlı etkileri olan yenilenemez kaynaklara olan bağımlılığı artırmaktadır. Daha temiz bir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi, diğer yenilenebilir kaynaklarla uyumluluğu sayesinde giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Türkiye, barajlarıyla yüzer güneş enerjisi sistemleri (Yüzer GES) için büyük bir potansiyele sahip olsa da araştırmalar genellikle saha seçimine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Yüzer GES sistemlerinin başarısı için kritik faktörleri inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Yapılan kapsamlı bir literatür taraması ile 17 kritik başarı faktörü (KBF) belirlenmiş ve bir anket gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, her bir faktörün önemini değerlendirmiş ve gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Toplamda 412 kişiyle iletişime geçilmiş ve 90 geçerli yanıt alınarak analizler için sağlam bir veri seti oluşturulmuştur. Faktör analizi, KBF'leri Enerji Optimizasyonu, Toplum Katılımı ve Ekonomik Sürdürülebilirlik olarak kategorilere ayırmıştır. Bu süreç, paydaş önceliklerindeki önemli farklılıkları ortaya koyarak projelerde özelleştirilmiş stratejilerin gerekliliğini vurgulamıştır. Kritik başarı faktörleri; çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik fizibilite ve paydaş iş birliği bağlantılarını ortaya koyarak Yüzer GES uygulamaları için bütüncül bir perspektif sunmuştur. Bu çalışma, saha seçiminin ötesinde yüzer GES sistemlerini değerlendirmek için kapsamlı bir çerçeve sunmanın yanı sıra, tüm paydaşların takip edebileceği bir yol haritası da sağlamaktadır. Bulgular, Yüzer GES uygulamalarını artırmak için kaynak önceliklendirmesinde politika yapıcılar ve yatırımcılara rehberlik sağlamakta; ülkeye özgü zorluklar ve kaynakların etkin kullanımına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is rising globally and in Türkiye, increasing reliance on nonrenewable resources with harmful environmental effects. Renewable energy (RE) sources, particularly solar energy, are gaining attention for their cleaner nature and adaptability. In Türkiye, the potential for floating photovoltaic (FPV) systems is significant due to the large number of suitable dams. However, research on FPV systems remains limited, focusing mainly on site selection. This study addresses this gap by examining critical factors for FPV system success using the Critical Success Factor (CSF) method along with qualitative and quantitative methods. A literature review identified 17 essential CSFs, followed by a survey targeting academia and the private sector. Using a Likert Scale, participants rated the importance of each CSF, and statistical analysis compared responses across groups. Out of 412 people contacted, 90 valid responses were received, providing a solid dataset for analysis. Factor analysis grouped CSFs into three main categories: Energy Optimization, Community Engagement, and Economic Sustainability. Key CSF groupings demonstrated the interconnectivity of environmental sustainability, economic feasibility, and stakeholder collaboration, providing a holistic perspective for FPV implementation in Türkiye. This study contributes to the literature by offering a roadmap for all stakeholders for evaluating FPV systems beyond site selection. Findings guide policymakers and investors in prioritizing resources to enhance FPV adoption, emphasizing the importance of addressing country-specific challenges and resource availability. Additionally, the insights underscore the value of aligning RE strategies with global sustainability goals while considering local economic conditions.