The role of coping strategies on depression and existential well-being among believers and nonbelievers
İnananlar ve inanmayanlar arasında depresyon ve varoluşsal iyilik üzerine başa çıkma stratejilerinin rolü
  1. Tez No: 930411
  2. Yazar: BERNA RAMAXHIKU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, hem inananlarda hem de inanmayanlarda başa çıkma stratejileri, varoluşsal iyi oluş ve depresyon arasındaki karmaşık bağlantıları araştırmaktır. Araştırma, varoluşsal iyi oluşun depresyon düzeylerini öngörüp öngörmediği ve bu ilişkide başa çıkma stratejilerinin rolü üzerinedir. Toplam 305 katılımcı (196 inanan ve 109 inanmayan) Beck Depresyon Envanteri, Kısa COPE ve Manevi İyi Oluş Ölçeği'nden (SWBS) bir varoluşsal iyi oluş ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Tahminlerin aksine, inanmayanlar inananlardan (M = 25,31) daha yüksek varoluşsal iyi oluş düzeyleri (M = 36,10) bildirdiler. Buna rağmen, inananların inanmayanlardan (M = 22,53) daha düşük depresyon oranları (M = 12,47) vardı. Bulgular, depresyonu azaltmada başa çıkma tekniklerinin önemini vurgularken, sorun odaklı ve duygu odaklı başa çıkmanın inananlar arasında daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ancak kaçınmacı başa çıkma, gruplar arasında önemli bir farklılık göstermedi. Bu sonuçlar, başa çıkma stratejilerinin inananlar arasında daha düşük varoluşsal refahı telafi edebileceğini ve depresyon seviyelerinin azalmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Başa çıkma stratejisi alt ölçeklerinin hiçbiri aracılık etkisi göstermedi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the complicated links between coping strategies, existential well-being, and depression in both believers and nonbelievers. The research studies on whether existential well-being predicts depression levels and the role of coping strategies in this relationship. A total of 305 participants (196 believers and 109 non-believers) were assessed using the Beck Depression Inventory, Brief COPE, and an existential well-being scale from the Spiritual Well-being Scale (SWBS). Contrary to predictions, nonbelievers reported higher levels of existential well-being (M = 36.10) than believers (M = 25.31). Despite this, believers had lower rates of depression (M = 12.47) than non-believers (M = 22.53). The findings emphasize the importance of coping techniques in reducing depression, with problem-focused and emotion-focused coping being more successful among believers. Avoidant coping, however, showed no significant variation between groups. These results suggest that coping strategies may compensate for lower existential well-being among believers, contributing to their reduced depression levels. None of the coping strategy subscales showed any mediating effect.