Lipid profilleri ve karaciğer enzimleri: Nafl'ın tanısı ve izlenmesinde ikili rolleri
Lipid profiles and liver enzymes: dual roles in the diagnosis and monitoring of Nafl
- Tez No: 930413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çok az alkol kullanan ya da hiç alkol kullanmayan kişilerde, karaciğeri etkileyen bir durum olan ve alkolden kaynaklanmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) yaygın olarak görülür. Bu çalışmanın amacı, Irak'ın Bağdat şehrinde yaşayan insanlar için alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığının teşhisi ve izlenmesinde lipid profili ve karaciğer enzimlerinin ikili rolünün etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla 2 Ocak - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Irak'ın Bağdat şehrindeki sağlık kurumlarını ziyaret eden hastalar arasından 150 kişilik rastgele bir örneklem seçilmiştir. Rastgele örneklem 50 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu ve 100 kişiden oluşan hasta grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Gerekli testlerin yapılabilmesi için her katılımcıdan 5 ml olacak şekilde kan örneği alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, incelenen iki grubun (kontrol ve hasta grupları) hasta yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğunu ve 70 yaş üstü grupta hastalığın yaygınlığının %36 ile en yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına yakalanma oranı erkeklerde daha yüksektir. Hasta grubunda ortalama ağırlığı 76,20 kg olarak tespit edilmiştir. Hasta grubundaki ortalama kırmızı ve beyaz kan hücresi sayısı kontrol grubuna kıyasla önemli derecede yüksektir. Ayrıca, ortalama kümülatif glikoz konsantrasyonu (HbA1c), LDL toplam kolesterol, toplam trigliserit, ALT seviyesi, AST ve ALP değerleri de hasta grubunda daha yüksek değerler almıştır.Bu bilgiler doğrultusunda, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerin, özellikle de obez kişilerin kümülatif kan şekeri düzeyinin izlenmesi, hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması ve bundan kaynaklanan hasarın azaltılmasında büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), a condition affecting the liver, is common in people who drink little or no alcohol. The aim of this study was to determine the effect of the dual role of lipid profile and liver enzymes in the diagnosis and monitoring of non-alcoholic fatty liver disease in people living in Baghdad, Iraq. For this purpose, a random sample of 150 people was selected from patients visiting health institutions in Baghdad, Iraq between 2 January - 30 June 2024. The random sample was divided into a control group of 50 healthy people and a patient group of 100 people. A 5 ml blood sample was taken from each participant for the necessary tests. According to the results obtained, it was determined that there was a significant difference between the mean age of the patients in the two groups (control and patient groups) and the prevalence of the disease in the group over 70 years of age was the highest at 36%. The prevalence of non-alcoholic fatty liver disease was higher in males. The average weight of the patient group was 76.20 kg. The mean red and white blood cell counts were significantly higher in the patient group compared to the control group. In addition, mean cumulative glucose concentration (HbA1c), LDL total cholesterol, total triglyceride, ALT level, AST and ALP values were also higher in the patient group.In line with this information, monitoring the cumulative blood glucose level of people with non-alcoholic fatty liver disease, especially obese people, is of great importance in preventing and controlling the disease and reducing the damage caused by it.