Sporcularının beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi (İstanbul Avrupa Yakası örneği)
Examination of nutritional knowledge levels of athletes istanbul European Side example
  1. Tez No: 930424
  2. Yazar: YUNUS ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, voleybol sporcularının beslenme bilgi ve farkındalıklarını tespit etmek ve değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sabuncu ve ark. Tarafından 2024 yılında Türkçe uyarlaması yapılmış olan Sporcular için Kısa Sporcu Beslenmesi Bilgi Anketi (NUKYA) ölçeği uygulanmıştır. Ölçek 20 sorudan ve 4 alt boyuttan oluşan makrobesinler, mikrobesinler, hidrasyon, periyodizasyon şeklinde incelenmektedir. Araştırmaya 225 kadın, 205 erkek olmak üzere toplam 430 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan sporculardan, kişisel bilgi formu aracılığıyla yaş, spor yaşı, cinsiyet gibi demografik veriler gibi kişisel özellikleri de alınmıştır. Kadınların beslenme konusunda daha atletik bir görünüm için erkeklere göre daha fazla dikkat ettikleri algısı, son yıllarda sıkça karşılaşılan bir görüş olmuştur. Ancak, bu çalışmanın sonuçları, cinsiyetler arasında beslenme bilgi düzeyine dair anlamlı bir fark olmadığını ortaya koyarak, bu algının aslında daha çok toplumsal bir yargıdan ibaret olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda, cinsiyetin beslenme bilgisi üzerindeki etkisine dair böyle bir sonucun çıkması, beklemediğimiz bir bulguydu. Bu durum, konuya dair daha kapsamlı ve derinlemesine araştırmaların yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Diğer alt boyutlarda ise eğitim durumu değişkenine ilişkin anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Su tüketimi değişkenine ilişkin toplam puan ortalamaları ve alt boyutlara ilişkin karşılaştırmalar incelendiğinde anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Gelecekte yapılacak benzer çalışmalar, cinsiyetin beslenme bilgi düzeyine olan etkisini daha net bir şekilde ortaya koyabilir. Elde edilen sonuçlar cinsiyetler arasında fark olmadığını gösterse bile, bu bulguyu anlamlı bir şekilde yorumlamak önemlidir. Cinsiyetin, beslenme bilgisi üzerinde etkisi olmadığı, her iki grup için de benzer eğitim ve farkındalık seviyelerinin mevcut olduğu anlamına gelebilir. Ancak, yine de anketin kapsamını genişleterek, diğer etmenlerin (sosyoekonomik durum, eğitim seviyesi, sporcu profili vb.) bu farkındalık üzerindeki etkisi araştırabilir. Spor yapan ergenlerin, farklı spor dallarına özgü beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve yeme alışkanlıklarının incelenmesi, bu bireylerin spor performansı ve genel sağlıkları açısından büyük bir öneme sahiptir. Ergenlik dönemi, fiziksel ve psikolojik değişimlerin yoğun olduğu bir süreçtir ve bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, hem sporcuların performansını artırmak hem de uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için kritik rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and evaluate the nutritional knowledge and awareness of volleyball athletes. The Short Athlete Nutrition Knowledge Questionnaire (NUKYA) scale, which was adapted into Turkish by Sabuncu et al. in 2024, was applied. The scale consists of 20 questions and 4 sub-dimensions, including macronutrients, micronutrients, hydration, and periodization. A total of 430 athletes, 225 women and 205 men were included in the study. Personal characteristics such as age, sports age, and gender were also obtained from the athletes participating in the study through a personal information form. The perception that women pay more attention to nutrition than men for a more athletic appearance has been a frequently encountered view in recent years. However, the results of this study show that there is no significant difference in nutritional knowledge levels between genders, indicating that this perception is actually more of a social judgment. In our study, such a result regarding the effect of gender on nutritional knowledge was an unexpected finding. This situation emphasizes the importance of conducting more comprehensive and in-depth research on the subject. No significant difference was found in the other sub-dimensions regarding the education status variable. When the total score averages and comparisons regarding the sub-dimensions regarding the water consumption variable were examined, it was determined that there was no significant difference. Similar studies to be conducted in the future can reveal the effect of gender on the level of nutritional knowledge more clearly. Even if the results obtained show that there is no meaningful difference between genders, it is important to interpret this findingly. It may mean that gender has no effect on nutritional knowledge and that there are similar levels of education and awareness for both groups. However, the scope of the survey can still be expanded and the effect of other factors (socioeconomic status, level of education, athlete profile, etc.) on this awareness can be investigated. Evaluating the nutritional knowledge levels of adolescents who do sports specific to different sports branches and examining their eating habits are of great importance in terms of the sports performance and general health of these individuals. Adolescence is a period of intense physical and psychological changes, and gaining healthy eating habits during this period plays a critical role both in increasing the performance of athletes and in ensuring that they can live a healthy life in the long term.