STBC noma sistemlerinin sönümlemeli kanallarda başarım analizi
Performance analysis of STBC noma systems in dampered channels
  1. Tez No: 930449
  2. Yazar: MURAT AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OTURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde kullanıcı sayısının artması ve nesnelerin birbiriyle iletişim halinde olması, veri trafiğinde artışa neden olduğu gibi kaynakları da daha verimli kullanmayı önemli bir durum haline getirmiştir. Bu nedenlerden dolayı dikgen çoklu erişim (Orthogonal Multiple Access,OMA) haberleşme tekniği yetersiz kalmaya başlamıştır. Özelliklede 5G teknolojisine geçilmesi ile OMA tekniğinin yetersizliği dahada belirginleşmiştir. Bu duruma çözüm arayışı kaynakları da daha verimli kullanmayı sağlayan dikgen olmayan çok erişim (Non-Orthogonal Multiple Access,NOMA) tekniğine yöneltmiştir. Bu çalışmada NOMA tekniği kullanılarak farklı uzaklıklarda bulunan 2 kullanıcılı ve 3 kullanıcılı yapıların Rayleigh kanalda iletimleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra NOMA tekniğini daha verimli hale getirebilmek için Alamouti Uzay-Zaman Blok Kodlaması (Space-Time Block Coding,STBC) yapısı kullanılmıştır. Geleneksel NOMA yapısı ve 2x1 (2 Verici-1 Alıcı) Alamouti-STBC NOMA yapısı ile için 2x2 (2 Verici-2 Alıcı) Alamouti-STBC NOMA yapısının 2 kullanıcı ve 3 kullanıcı için MATLAB programında kaynaktan dört faz kaydırmalı (Quadrature Phase Shif Keying, QPSK) modülasyon metodu uygulanarak güç (P) değişkenine bağlı olarak benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Benzetimlerde P değişkenine bağlı olarak bit hata oranındaki (Bit Error Rate,BER ) ve servis kesinti olasılıkları grafikleri oluşturularak değişimleri incelenmiştir. Grafiklerin incelenmesi sonucunda 2 kullanıcı için 2x2 Alamouti-STBC NOMA yapısının geleneksel NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA yapılarına göre Rayleigh kanalda her kullanıcı için (Yakın kullanıcı, Uzak kullanıcı) için daha iyi BER başarımına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yine 2x2 Alamouti-STBC NOMA yapısının geleneksel NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA yapılarına göre ve Rayleigh kanalda her kullanıcı için (Yakın kullanıcı, Uzak kullanıcı) için daha iyi servis kesinti olasılığı başarımının daha iyi olduğu görülmüştür. Yine 3 kullanıcı içinde yapılan benzetimlerde grafiklerin incelenmesi sonucunda 2x2 Alamouti-STBC NOMA yapısının geleneksel NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA yapılarına göre Rayleigh kanalda her kullanıcı için (Yakın kullanıcı, Orta kullanıcı, Uzak kullanıcı) için daha iyi BER başarımına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yine 2x2 Alamouti-STBC NOMA yapısının geleneksel NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA yapılarına göre ve Rayleigh kanalda her kullanıcı için (Yakın kullanıcı, Orta kullanıcı, Uzak kullanıcı) için daha iyi servis kesinti olasılığı başarımının daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increase in the number of users and the communication of objects with each other has caused an increase in data traffic and has made it important to use resources more efficiently. For these reasons, the orthogonal multiple access (OMA) communication technique has become inadequate. Especially with the transition to 5G technology, the inadequacy of the OMA technique has become even more evident. The search for a solution to this situation has directed the non-orthogonal multiple access (NOMA) technique, which provides more efficient use of resources. In this study, transmissions of 2-user and 3-user structures located at different distances were realized in the Rayleigh channel by using NOMA technique. Then, in order to make the NOMA technique more efficient, Alamouti Space-Time Block Coding (STBC) structure was used. Simulations were performed for the traditional NOMA structure and 2x1 (2 Transmitter-1 Receiver) Alamouti-STBC NOMA structure and 2x2 (2 Transmitter-2 Receiver) Alamouti-STBC NOMA structure for 2 users and 3 users by applying the Quadrature Phase Shift Keying (QPSK) modulation method from the source in MATLAB program depending on the power (P) variable. In the simulations, the changes in the bit error rate (BER) and service interruption probabilities depending on the P variable were created and their changes were examined. As a result of examining the graphs, it was concluded that the 2x2 Alamouti-STBC NOMA structure for 2 users has better BER performance for each user (Near user, Far user) in the Rayleigh channel compared to the traditional NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA structures. Again, it was observed that the 2x2 Alamouti-STBC NOMA structure has better service interruption probability performance for each user (Near user, Far user) in the Rayleigh channel compared to the traditional NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA structures. Again, as a result of examining the graphs in the simulations made for 3 users, it was concluded that the 2x2 Alamouti-STBC NOMA structure has better BER performance for each user (Near user, Middle user, Far user) in the Rayleigh channel compared to the traditional NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA structures. Again, it was observed that the 2x2 Alamouti-STBC NOMA structure has better service outage probability performance for each user (Near user, Middle user, Far user) in the Rayleigh channel compared to the traditional NOMA, 2x1 Alamouti-STBC NOMA structures.