Gebelikte sosyal medya kullanım süresinin yaşam doyumuna ve doğum beklentisine etkisi
The effect of duration of social media use during pregnancy on life satisfaction and birth expectation
- Tez No: 930448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hamilelik, bir kadının hayatında önemli ve heyecan verici bir dönemin başlangıcıdır. Kadınlar için hem fiziksel hem de duygusal açıdan derin değişimlerin yaşandığı, hayatın dönüm noktalarından biridir. Bu süreç boyunca anne adayları hem bedenlerinde hem de psikolojik olarak birçok yenilikle karşılaşır. Modern çağın geçişi, gençlik süreci giderek daha fazla dijital platformda yer aldığında, sosyal medya anne adaylarının bilgi ve deneyim paylaşım aşamalarına girmektedir. Sosyal medya, bu dönemdeki anne adaylarına büyük bir bilgi kaynağı sunarken, bazen de stres, kaygı ve yanlış algılar yaratabilir. Bu araştırmada sosyal medya kullanım süresinin doğum beklentisi ve yaşam doyumuna etkisinin olup olmadığına bakılmıştır. Bu araştırmada 187 gebe katılımcıdan veri toplanmıştır. İlişkisel tarama modelinden yararlanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda hamilelerin sosyal medyada geçirdikleri süre miktarı ile yaşam doyumu ve doğum beklentisiyle arasında anlamlı bir farkın bulunmadığı saptanmıştır. Bulgular ve sonuç̧ değerlendirme başlığı altında, tüm değişkenler ile ilgili yapılan analizlerin sonucunda elde edilen verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is the beginning of an important and exciting period in a woman's life. It is one of the turning points in life where women experience deep changes both physically and emotionally. During this process, expectant mothers encounter many innovations both physically and psychologically. As the transition to the modern age, when the youth process increasingly takes place on digital platforms, social media enters the stages of sharing information and experiences for expectant mothers. While social media offers a great source of information to expectant mothers in this period, it can sometimes create stress, anxiety and false perceptions. This study examined whether the duration of social media use has an effect on birth expectation and life satisfaction. In this study, data was collected from 187 pregnant participants. Data were analyzed using the relational scanning model. As a result of the study, it was determined that there was no significant difference between the amount of time pregnant women spent on social media and their life satisfaction and birth expectation. The data obtained as a result of the analyses conducted on all variables are included under the title of findings and result evaluation.