Karpuz (Citrullus lanatus (thumb.) Mansf.) fide üretiminde bazı yararlı bakteriler ve deniz yosununun kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of some beneficial bacteria and seaweed in watermelon (CXitrullus lanatus (Thumb.) Mansf.) seedling production
- Tez No: 930480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bitkisel üretimde yüksek verim ve kalite hedefleri doğrultusunda, sağlıklı ve nitelikli fide yetiştirilmesi temel bir aşamayı temsil eder. Bu çalışmada, karpuz (Citrullus lanatus (Thunb.) Mansf.) üzerinde PGPR (Arthrobacter sp, Azospirillum lipoferum, Bacillus subtilis) türleri ile deniz yosunu özlerinin tek başına ve birlikte uygulanmasının bitkilerin büyüme ve gelişimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, Crimson Sweet çeşidine ait karpuz tohumları, torf ve perlit karışımından oluşan bir ortamda çimlendirilmiş ve ilk kotiledon yaprakları çıktığında saf su ile sulanmıştır. Uygulamalara, kotiledon yapraklar tam büyüklüğüne ulaştıktan sonra haftalık periyotlarla başlanmış ve fidelerin dikim olgunluğuna gelmesi beklenmiştir. Deneme sonucunda, bitki büyüme ölçümleri için gövde uzunluğu, gövde kalınlığı, yaprak sayısı, boğum arası mesafesi, kök uzunluğu gibi temel parametreler dikkate alınmıştır. Ayrıca yapraklar ve köklerin yaş ve kuru ağırlıkları ile bitkinin yeşil aksam ağırlığı detaylı bir şekilde ölçülmüştür. Bitki dokularının renk dağılımını incelemeye yönelik L, a, b*, C ve hue değerleri de analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, fide büyüme ve ağırlık parametrelerinde en iyi değerlerin bitki gelişimi açısından en yüksek verimin AZL+DY (Azospirillum lipoferum+Deniz yosunu) ve ArtB+DY (Arthrobacter sp + Deniz yosunu) kombinasyonlarıyla sağlandığını ortaya koymuştur. Klorofil (SPAD) miktarı bakımından en yüksek değerler BCS+DY (Bacillus subtilis+Deniz yosunu) ve kombinasyon (ArtB+BCS+AZL+DY) uygulamalarında ölçülmüştür. Renk ölçümlerinde ise ArtB (Arthrobacter sp) uygulamaları ve çeşitli kombinasyonlarının olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, PGPR ve deniz yosunu özünün kombinasyon halinde kullanılmasının karpuz fidelerinin büyüme ve gelişimini desteklediği, tarımsal sürdürülebilirlik açısından önemli katkılar sağladığı kanıtlanmıştır. Bu tür uygulamaların, sağlıklı ve kaliteli fide üretimini teşvik ederek bitkisel üretimde verimliliği artırma potansiyeli yüksektir. Bu biyostimülantların birlikte kullanımının özellikle organik fide üretiminde etkili bir strateji olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In plant production, cultivating healthy and high-quality seedlings represents a fundamental step towards achieving high yield and quality goals. This study explores the effects of applying PGPR (Arthrobacter sp, Azospirillum lipoferum, Bacillus subtilis) species and seaweed extracts both individually and in combination on the growth and development of watermelon plants (Citrullus lanatus (Thunb.) Mansf.). For the research, seeds of the Crimson Sweet variety of watermelon were germinated in a medium composed of peat and perlite. Once the first cotyledon leaves emerged, the seedlings were irrigated with pure water. Applications began weekly after the cotyledon leaves had fully grown, continuing until the seedlings reached planting maturity. In the trial, key parameters such as stem length, stem thickness, number of leaves, internode length, and root length were taken into consideration for plant growth measurements. Additionally, the fresh and dry weights of leaves and roots, as well as the weight of the plant's green parts, were meticulously recorded. The study also included analysis of color distribution within the plant tissues, examining L, a, b*, C, and hue values. The results obtained showed that the best values in seedling growth and weight parameters and the highest efficiency in terms of plant development were provided by AZL+DY (Azospirillum lipoferum+ Seaweed) and ArtB+DY (Arthobacter sp + Seaweed) combinations. The highest values in terms of chlorophyll (SPAD) amount were measured in BCS+DY (Bacillus subtilis+Seaweed) and combination (ArtB+BCS+AZL+DY) applications. In terms of color measurements, ArtB (Arthobacter sp) applications and its various combinations had notable positive effects. In conclusion, it has been proven that combining PGPR with seaweed extract supports the growth and development of watermelon seedlings while providing significant benefits for agricultural sustainability. Such practices hold great potential for enhancing efficiency in plant production by encouraging the cultivation of healthy and quality seedlings. It is thought that the combined use of these biostimulants may be an effective strategy, especially in organic seedling production.