Direction of arrival estimation and beamforming for acoustical sources
Akustik kaynaklar için geliş açısı tespiti ve yönlenme
- Tez No: 93049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz AKUSTİK KAYNAKLAR İÇİN GELİŞ AÇISI TESPİTİ VE YÖNLENME YILDIRIM, Özgür Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. T. Engin Tuncer KASIM 2000, 99 sayfa Bu çalışmada akustik alıcı dizinleri için çeşitli geliş yönü tahmini ve akustik yönelme algoritmaları incelenmiştir. Tez, hem klasik, hem de yüksek çözünürlüklü algoritmaların kuram ve uygulama ayrıntılarını içermekte, ve bunların sonuçlarının karşılaştırmalarını yapmaktadır. Klasik yöntemlerde zamanda ve frekansta geliş yönü terimini ve yönelme algoritmaları uygulanmıştır. Bu grupta uygulanan yöntemler, kaydır-ve-topla, interpole-et-ve-topla ve frekansta yönelmedir. Yüksek çözünürlüklü yöntemlerde ise işaret alt uzayı yöntemleri kullanılmıştır. Geniş ve dar bant MUSIC, EV, ML ve ESPRIT de bu grupta uygulanan algoritmalardır. Geliş yönü tahmini ve yönelme teknikleri genellikle dar-bant işaretler kullanmışlardır. Bu tezde, algoritmaların dar bant uygulamalarının yam sıra, geniş bant uygulamalarına da yer verilmiştir. Geliş yönü tahmini yöntemlerinin performansları ortamdaki kaynak sayışma bağlıdır. Bu tezde kaynak sayışım otomatik olarak belirlemek için bir yöntem uygulanmıştır. Bu yöntemin performansı değişik koşullar allında sınanmıştır. Dizin işaret işleme işlemleri iki ana grupta yapılmaktadır. Önce geliş yönü tahminiyöntemleri kullanılarak sesin geliş yönü tespit edilmiş daha sonra da yönelme algoritmaları uygulanarak hedef kaynaktan gelen ses çevre gürültülerden ayrıştınlmaya çalışılmıştır. Bütün algoritmlar hem canlandırılmış veriler üzerinde hem gerçek kayıtlar üzerinde denenmiştir. Algoritmaların gürültülü ortamlardaki performansları ayrıca sulanmıştır. Bu amaçla bir kullanıcı arayüzü hazırlanmıştır. Bütün algoritmalar ve kullanıcı arayüzü MATLAB teknik programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIRECTION OF ARRIVAL ESTIMATION AND BEAMFORMING FOR ACOUSTICAL SOURCES YILDIRIM, Özgür M.Sc, Department of Electric and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. T. Engin Tuncer November 2000, 99 pages In this study, different direction of arrival estimation and beamforming algorithms for an array of acoustic sensors are investigated. The thesis contains theory and implementation of both classical and high resolution techniques and the comparison of their results. In classical techniques, time and frequency domain direction of arrival estimation and beamforming algorithms are used. The algorithms developed in this group are delay-and-sum, interpolate-and-sum and frequency domain beamforming respectively. In high-resolution techniques, signal subspace methods are used. Wide-band and narrow-band MUSIC, EV, ML and ESPRIT are the algorithms that are implemented in this group. In general, the algorithms for the direction of arrival estimation and beamforming assume narrow-band input signals. In this thesis, besides the narrow-band implementations, wide-band implementations are considered. In general, performances of direction of arrival algorithms depend on the number of sources in the environment. In this thesis, a method is implemented for automatic determination of the number of sources. The performance of this algorithm is tested for different cases. Array signal processing operations are done in intwo major steps. First, the direction of a sound source is found by using the direction of arrival estimation techniques. Then, the target sound source is extracted from the environment noise by using beamforming techniques. The algorithms are tested on both simulated and real data sets. The performances of the algorithms are also tested under noisy environment. For this purpose, a graphical user interface is prepared. All the algorithms and the user interface are implemented by using MATLAB technical programming language. IV