Farklı oranlarda diyet lif ilavesinin yer fıstığı ezmesinin kimyasal ve reolojik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different rate of dietary fiber addition on the chemical and rheological properties of peanut butter
  1. Tez No: 930509
  2. Yazar: ÖZGE GİZLİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, limon lifi (LL), elma lifi (EL) ve kakao lifi (KL) (%1, %2, %4 ve %8 oranlarında) ilavesinin yer fıstığı ezmelerinin reolojik ve duyusal özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Reolojik analizlerde, yer fıstığı ezmeleri Newtonyen olmayan pseudoplastik akış davranışı sergilemiş ve bu davranış Ostwald de Waele modeli ile tanımlanmıştır. Viskozite ve kıvam açısından en yüksek artış EL ilavesiyle sağlanırken, en düşük artış KL ilavesiyle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of lemon fiber (LL), apple fiber (EL) and cocoa fiber (KL) (at 1%, 2%, 4% and 8%) additions on the rheological and sensory properties of peanut butter were investigated. In rheological analyses, it was determined that peanut butters exhibited non-Newtonian pseudoplastic flow behavior and this behavior was described by the Ostwald de Waele model. While the highest increase in terms of viscosity and consistency was provided by EL addition, the lowest increase was observed with KL addition.