Feminist aktivizmin yapısal şiddete karşı mücadeledeki rolü: Tunus, Mısır ve İsveç örnekleri
The role of feminist activism in the struggle against structural violence: The case of Tunisia, Egypt and Sweden
  1. Tez No: 930518
  2. Yazar: TUĞÇE AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tezin temel amacı feminist aktivizmin yapısal şiddete karşı mücadeledeki rolünü tartışmaya açmaktır. Feminist aktivistler çoğunlukla yapısal sorunlara vurgu yaparak faaliyete geçmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmasında Tunus, Mısır ve İsveç'te yapısal şiddetle mücadelede feminist aktivistlerin nasıl bir rol oynadığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Beş bölümden oluşan tezin birinci bölümünde; feminizmin tartışmalı ve temel kavramları açıklanmış, feminist teorinin tarihsel süreçteki değişiminden ve uluslararası ilişkiler disiplinindeki yerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; güvenliğin derinleşme ve genişleme süreçlerinden, farklı uluslararası ilişkiler teorilerinin güvenliği nasıl açıkladığından, feministlerin uluslararası ilişkiler disiplinine yönelik eleştirileri ile kadın güvenliğinin önündeki engellerden ve yapısal şiddet teorisinden bahsedilmiştir. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde ise sırasıyla Tunus, Mısır ve İsveç tarihi ve tarihsel süreçteki feminist aktivist gelişmeler anlatılmış, feminist kuruluşlara dair sosyal medya incelemeleri yapılmıştır. Sonuç itibarıyla; feminist aktivistler söylemlerinde sıklıkla dile getirdikleri yapısal sorunları çözmede farkındalık oluşturmak, toplumu bilinçlendirmek gibi roller üstlenmektedirler. Ancak bunun ötesine gitmekte zorlanırlarken cinsiyet eşitliği konusu ve politika yapıcıların kararlarını etkilemede oldukça büyük bir rol oynamaktadırlar. Bununla birlikte aktivizmi tetikleyen unsurlardan birinin yapısal şiddet olduğu fikrine ulaşılırken İsveç örneğinde ise ülkenin gelişmişliğinin kadının toplumsal hayattaki rolüne olumlu bir katkı sağladığı tespit edilmiştir. İncelenen sosyal medya paylaşımları Tunus ve Mısır'da feminist aktivistlerin, yapısal şiddetle mücadelede farkındalık yaratmaya, toplumu bilgilendirmeye ve harekete geçirmeye odaklandığını; İsveç'te ise sistematik eşitlik taleplerine yöneldiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to discuss the role of feminist activism in the fight against structural violence. Feminist activists mostly take action by emphasizing structural problems. In this context, the aim of this thesis is to reveal the role of feminist activists in combating structural violence in Tunisia, Egypt and Sweden. In the first part of the thesis consisting of five chapters; the controversial and basic concepts of feminism are explained, the change of feminist theory in the historical process and its place in the discipline of international relations are mentioned. In the second part; the deepening and expansion processes of security, how different international relations theories explain security, feminists' criticisms of the discipline of international relations, the obstacles to women's security and the theory of structural violence are mentioned. In the third, fourth and fifth chapters, the history of Tunisia, Egypt and Sweden and the developments in feminist activism in the historical process are explained, and social media examinations of feminist organizations are made. As a result; feminist activists undertake roles such as creating awareness and raising public awareness in solving structural problems, which they frequently mention in their discourses. However, while they have difficulty going beyond this, they play a significant role in influencing the decisions of gender equality and policy makers. However, it has been concluded that one of the factors that trigger activism is structural violence, and in the case of Sweden, it has been determined that the country's development has made a positive contribution to the role of women in social life. The social media posts examined show that in Tunisia and Egypt, feminist activists focus on raising awareness, informing and mobilizing the society in the fight against structural violence; while in Sweden, they focus on demands for systematic equality.