Bir sağlık üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin mikrobiyota farkındalık düzeylerinin ölçülmesi
Evaluation of microbiota awareness levels among students of a health university
  1. Tez No: 909586
  2. Yazar: ŞEYMA KAZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleceğin sağlık çalışanları olan beslenme ve diyetetik, ebelik, hemşirelik, eczacılık ve tıp öğrencilerinin mikrobiyota farkındalık düzeylerini belirlemek ve bazı değişkenler ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya, 2023-2024 akademik yılında Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Hemşirelik) ve Tıp Fakültesinde öğrenim gören 270 kadın 57 erkek olmak üzere toplamda 327 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilere Bilgi Formu ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ)'nde yer alan sorular Kasım 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Öğrencilerin %39.8'i daha önce mikrobiyota kavramını duymamıştır, %47.1'inin sinbiyotiklerin ne olduğu hakkında bilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca %76.5'inin ve %81.3'ünün sırasıyla psikobiyotikler ve postbiyotikler hakkında bilgisini bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the microbiota awareness levels of nutrition and dietetics, midwifery, nursing, pharmacy and medical students, who are the future healthcare professionals, and to examine the relationship with certain variables. A total of 327 students (270 females and 57 males) enrolled in Biruni University Faculty of Pharmacy, Faculty of Health Sciences (Nutrition and Dietetics, Midwifery, Nursing) and Faculty of Medicine in the 2023-2024 academic year were included in the study. The questions in the Information Form and the Microbiota Awareness Scale (MAS) were administered to the students using the face-to-face interview technique between November 2023 and March 2024. Of the students participating in this study, 39.8% had never heard of the concept of microbiota before, and 47.1% had no knowledge of synbiotics. Additionally, 76.5% and 81.3% of the students had no knowledge of psychobiotics and postbiotics, respectively.