Çocukluk çağinda görülen venöz tromboembolik olaylarda trombosit indekslerinin rolü, tanisal değeri, mortalite, morbidite ve prognozun karşilaştirilmasi
The role, diagnostic value, mortality, morbidity, and prognostic comparison of platelet indices in pediatric venous thromboembolic events
  1. Tez No: 930534
  2. Yazar: HİLAL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, çocukluk çağında görülen venöz tromboembolik olaylarda (VTE) trombosit indekslerinin rolünü, tanısal değerini, morbidite ve mortalite ile olan ilişkisini inceleyerek, VTE hastalarının erken tanı ve prognoz değerlendirmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 1 Ocak 2017-30 Mart 2024 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. VTE tanısı alan 1 ay-18 yaş arası 64 hasta ve sağlıklı 59 çocuk kontrol grubuna dahil edilmiştir. Demografik veriler, risk faktörleri, laboratuvar ve radyolojik bulguları kaydedilerek SPSS ile analiz edilmiştir. Bulgular: VTE hastalarında en yaygın tromboz lokalizasyonu yüzeyel ven trombozu (%46.9) olup, en sık risk faktörleri enfeksiyon (%39.1), immobilizasyon (%37.5) ve malignite (%29.7) olarak belirlenmiştir. Derin ven trombozu (%32.8), serebral ven trombozu (%17.2) ve pulmoner emboli (%3.1) de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the role, diagnostic value, and relationship of platelet indices with morbidity and mortality in pediatric venous thromboembolism (VTE), contributing to early diagnosis and prognosis assessment in VTE patients. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between January 1, 2017, and March 30, 2024, at SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. A total of 64 pediatric patients diagnosed with VTE and 59 healthy children as a control group were included. Demographic data, risk factors, laboratory, and radiological findings were recorded and analyzed using SPSS. Results: The most common thrombotic localization in VTE patients was superficial venous thrombosis (46.9%). The most frequent risk factors were infection (39.1%), immobilization (37.5%), and malignancy (29.7%). Deep vein thrombosis (32.8%), cerebral venous thrombosis (17.2%), and pulmonary embolism (3.1%) were also observed.