Reşad Ekrem Koçu'nun romanlarında yapı ve izlek
Structure and pattern in Reşad Ekrem Koçu's novels
  1. Tez No: 930533
  2. Yazar: HATİCE VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH KANTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
İstanbul Üniversitesinde tarih bölümü bitiren Reşad Ekrem Koçu, akademisyenlik hayatına son verdikten sonra İstanbul'da yer alan birtakım okullarda tarih öğretmenliği yapar. Öğretmenlik mesleğinin yanında hem geçimini sağlamak hem de tarihi edebiyat içerisinde yaşatmak için yazarlık, gazetecilik ve dergicilikte yapar. Hem tarih hem edebiyat dünyasının üretken yazarlarından olan Reşad Ekrem Koçu, eserlerinde Osmanlı Devleti'nin tarihini ele alır. Bu çalışmada Reşad Ekrem Koçu'nun romanları yapı ve izlek yönünden ele alınmıştır. Çalışmanın giriş kısmında tarih, roman ve tarihî roman kavramları, bunların aralarındaki ilişkiler, tarihî romanın doğuşu ve Türk edebiyatındaki yeri açıklanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Reşad Ekrem Koçu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ile ilgili bilgiler aktarılırken ikinci bölümde Reşad Ekrem Koçu'nun romanları kronolojik bir sıra ile bakış açısı, olay örgüsü, zaman, mekân, şahıs kadrosu şeklinde yapı unsurlarıyla ve entrik kurguyu oluşturan temalar bakımından izleksel yönden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reşad Ekrem Koçu, who graduated from the department of History at İstanbul University, works as a History teacher in some schools in İstanbul after ending his academic career. In addition to his teaching career, he also works as a writer, journalist and magazine editor in order to make a living and keep history alive inside literature. Reşad Ekrem Koçu, one of the most productive writers of both history and literature, deals with the Ottoman State in his works. In this study, Reşad Ekrem Koçu's novels are discussed in terms of structure and theme. In the introduction part of the study, the concepts of history, novel and historical novel, the relations between them, the birth of the historical novel and its place in Turkish Literature are explained. While information about Reşad Ekrem Koçu's life, literary personality and his works are given in the first part of the study, in the second part of the study, Reşad Ekrem Koçu's novels are examined in chronological order in terms of structural elements such as his point of view, plot, time, place, cast of characters, and thematically in terms of themes that make up the intriguing fiction.