Medya araçlarına özgü mozaikleme tekniğinin çağdaş sanat yapıtlarında kullanılması ve yaygınlaşması
Use and proliferation of the mosaic technique specific to media tools in contemporary artworks
- Tez No: 930543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanat yapıtlarında medya araçlarına özgü“mozaikleme”tekniğinin etkilerini araştırmak ve incelemektir. Medya araçlarında uygun olmayan görseller mozaiklenerek, yapılan mozaikleme müdahalesi ile imaj muğlak hale getirilerek sunulmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının gerekçesi, yasal kaynaklara dayanarak, toplum psikolojisinde olumsuz etki yaratmamaktır. Sanat, bu noktada şiddetin medyada olağan görüntülere dönüşen bir ifade diline evrilmesini eleştirmektedir. Sanat, medya araçlarındaki bu tekniği görsel bir eleman olarak kullanmakta ve de şiddetin topluma yansıtılma biçimi ile ilgilenmektedir. Sanat yapıtının bu eleştiriyi yine medya araçlarına özgü mozaikleme tekniği kullanarak yapması, konuyu görünür ve dikkate almaya değer hale getirmektedir. Bu tezde medyanın mozaikleme teknikleri aracılığıyla ortak olduğu ve yeniden ürettiği şiddet kavramına sanatın perspektifinden bakılmaktadır. Medya, toplumun psikolojisi üzerinde dönüştürücü bir rol üstlenirken sanatın buradaki etkinliğinin estetik bir yoldan toplum algısında farkındalık yaratmak olduğu irdelenmektedir. Buna bağlı olarak sanatın medya aracılığıyla örselenmiş bir bilinç ve durumun içindeki bir topluma yapılan müdahalenin karşısında bir tutum sergileyen sanat yapıtları tezin gündemini oluşturmaktadır. Ayrıca çağdaş sanat örnekleri üzerinden irdelenen medyada mozaikleme tekniklerinin, sanatın kendisini meşgul eden güncel bir konu olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore and analyze the effects of the“mosaicking”technique, specific to media tools, within art practices. In media, inappropriate visuals are mosaicked, making the image ambiguous through this intervention. The justification for using this method is often rooted in legal grounds and the aim to prevent negative psychological impacts on society. Art critiques this evolution of violence into a normalized visual language in media. It employs this media-specific technique as a visual element, engaging with how violence is portrayed to society. By utilizing the mosaicking technique in its critique, art makes the issue visible and worthy of attention. This thesis examines the concept of violence, which is both perpetual and reproduced by media through mosaicking techniques, from the perspective of art. While media plays a transformative role on societal psychology, the thesis highlights how art, through aesthetic means, fosters awareness in public perception. Accordingly, the research focuses on artworks that oppose the impositions of a society with a distorted consciousness and conditions shaped by media. Furthermore, it demonstrates that mosaicking techniques in media, examined through contemporary art examples, constitute a current concern that preoccupies art itself.