Babaların yenidoğana yönelik risk algısı: Bir ölçek geliştirme çalışması
Fathers' perception of risk towards the newborn: A scale development study
- Tez No: 930544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AMANAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Babaların Yenidoğana Yönelik Risk Algısı Ölçeği'nin geliştirilmesi, geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma metodolojik tipte olup, evreni Denizli İli merkezinde bulunan Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezine eşi veya bebeği için sağlık hizmeti almak için gelen babalar, örneklemi ise evrenden gelişigüzel örnekleme ile seçilen 200 baba oluşturdu. Veriler 21.08.2024-15.12.2025 tarihleri arasında toplandı. Ölçeğin kapsam geçerliliği, ebelik, hemşirelik, çocuk, doğum, kadın sağlığı ve hastalıkları alanlarından 10 uzmanın görüşüne başvurularak değerlendirildi. Verilerin analizinde sayı/yüzde, korelasyon analizi, Cronbach α güvenirlik katsayısı ve faktör analizi yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Açıklayıcı faktör analizi sonucunda 20 madde ve dört alt boyut belirlendi. Belirlenen dört alt boyutun varyansa yaptıkları toplam katkı ise %56,00'dır. Ölçeğin maddelerinin faktör yükleri 0,412 ile 0,862 arasındadır. Doğrulayıcı faktör analizinde ise ölçeğin faktör yükleri 0,52 ile 0,78 arasındadır. RMSEA 0,90 bulundu. Bu değerler verilerin modelle uyumlu olduğunu, dört faktörlü yapıyı doğruladığını, ölçekteki madde ve faktörlerin ilişkili olduğunu, faktörlerdeki maddelerin yeterli düzeyde ilişkili olduğu ve faktörlerin birbirleri ile ilişkisi olduğunu göstermektedir. 20 maddeli ölçeğin toplam Cronbach α güvenirlik değeri 0,87; dört alt boyutun Cronbach α güvenirlik değerleri 0,71,0,78,0,79 ve 0,82'dir. Madde-toplam puan korelasyonları ise 0,357- 0,625 arasında değer almaktadır. Sonuç: Yapılan analizler ve elde edilen bulgular Babaların Yenidoğana Yönelik Risk Algısı Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliği desteklemektedir. Bu sonuçlar geliştirilen ölçeğin Türkiye'de yapılacak araştırmalar için başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to develop the Fathers' Risk Perception Scale for Newborns and to evaluate its validity and reliability. Materials and Methods: The sample of this study consisted of 200 fathers selected by non-probability sampling method who came to Pamukkale University Health Research and Application Center in the center of Denizli Province to receive health care services for their wives or infants. Data were collected between 21.08.2024 and 15.12.2025. The content validity of the scale was evaluated by consulting 10 experts from the fields of midwifery, nursing, pediatrics, obstetrics, gynecology and gynecology. Number/percentage, correlation analysis, Cronbach α reliability coefficient and factor analysis methods were used to analyze the data. Results: As a result of the exploratory factor analysis, 20 items and four sub-dimensions were identified. The total contribution of the four sub-dimensions to the variance is 56.00%. The factor loadings of the items of the scale are between 0.412 and 0.862. In confirmatory factor analysis, the factor loadings of the scale are between 0.52 and 0.78. RMSEA 0.90. These values indicate that the data are compatible with the model, confirm the four-factor structure, the items and factors in the scale are related, the items in the factors are sufficiently related, and the factors are related to each other. The total Cronbach α reliability value of the 20-item scale is 0.87; the Cronbach α reliability values of the four sub-dimensions are 0.71, 0.78, 0.79 and 0.82. Item-total score correlations are between 0.357 and 0.625. Conclusion: The analyses and findings support the validity and reliability of the Fathers' Risk Perception Scale for Newborns. These results indicate that the developed scale can be successfully used for future research in Turkey.