Çocukların müze algılarının geliştirilmesinde grafik tasarımının önemi
The importance of graphic design in developing museum perceptions of children
  1. Tez No: 930547
  2. Yazar: MELTEM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Okul eğitimi dışında bireyin kendi deneyimleriyle bilgi edinmesinin daha kalıcı ve uygulanabilir sonuçlar doğurduğu bir gerçektir. Müzeler, çocukların hayal güçlerini beslemek ve öğrenme süreçlerini desteklemek için önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak mevcut müze eğitim programlarının etkinliğini artırmak adına, grafik tasarımın hem bir araç hem de bir araştırma konusu olarak daha fazla incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, grafik tasarımın müze eğitimindeki rolü üzerine literatür incelenmiş, bu alandaki eksiklikler değerlendirilmiş ve mevcut uygulamalar sunulmuştur. Araştırma kapsamında, dünyadaki müze eğitim yaklaşımlarında grafik tasarımın kullanımı analiz edilmiş ve bu yöntemlerin Türkiye bağlamında nasıl değerlendirilebileceği tartışılmıştır. Çalışma, grafik tasarımın müzelerde çocuklar için daha ilgi çekici ve öğretici öğrenme ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlama potansiyelini ele alırken, aynı zamanda bu alandaki eksikliklerin çocukların öğrenme süreçlerini olumsuz etkileyebileceğini vurgulamıştır. Özellikle görsel materyallerin ve etkinlik temelli yaklaşımların eğitim süreçlerini desteklemek için nasıl kullanılabileceği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma grafik tasarımın müze eğitimi bağlamındaki rolünü mevcut yöntemler ışığında ele almış, bu alandaki eksikliklere dikkat çekmiş ve daha etkili uygulamalar geliştirilmesine yönelik öneriler sunmuştur. Araştırma, grafik tasarımın müze eğitimiyle bütünleşerek çocukların öğrenme deneyimlerini zenginleştirme ve öğrenmeyi daha kalıcı hale getirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a well-established fact that experiential learning outside of formal education leads to more lasting and applicable knowledge. Museums hold significant potential for fostering children's imagination and supporting their learning processes. However, enhancing the effectiveness of existing museum education programs necessitates further exploration of graphic design, both as a tool and as a subject of study. This study examines the role of graphic design in museum education, evaluates the gaps in this field, and presents current practices. Within the scope of this research, the use of graphic design in global museum education approaches was analyzed, and the applicability of these methods in the Turkish context was discussed. The study emphasizes the potential of graphic design to create more engaging and educational learning environments for children in museums while highlighting the existing shortcomings that may hinder effective learning processes. Particular focus was given to the use of visual materials and activity-based approaches as supportive elements in educational practices. In conclusion, this study investigates the role of graphic design in the context of museum education, addressing the existing deficiencies in the field and offering recommendations for more effective practices. The research aims to highlight the potential of integrating graphic design with museum education to enrich children's learning experiences and make learning more enduring.