1960 sonrası Türk resminde yüzey yapılanmaları sembol ve anlam ilişkisi
Surface structures in Turkish painting after 1960: Relationship between symbol and meaning
- Tez No: 930548
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1960 sonrası Türk resim sanatında avangard yaklaşımlar, sembol ve anlam ilişkileri, yenilikçi sanat akımları ile sembollerin sanatsal ifade üzerindeki etkilerini incelemektir. 1960'lı yıllar, toplumsal, siyasal ve kültürel dönüşümlerin sanat üzerindeki yansımalarıyla Türk resim tarihinde önemli bir dönemdir. Bu bağlamda avangardizm, Batılı sanat akımlarının etkisini yerel motifler ve halk hikâyeleriyle harmanlayan özgün bir sanat dili oluşturmuştur. Land Art ve Body Art gibi yenilikçi akımların Türk resmindeki etkilerinin analiz edildiği çalışmada, bu formların bireysel ve toplumsal eleştirilerdeki rolü ele alınmıştır. Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi vurgulayan Land Art ile bedenin bir ifade aracı olarak kullanıldığı Body Art, sanatçıların toplumsal normları sorgulama aracı olarak öne çıkmıştır.Ayrıca, Ertuğrul Ateş'in kurdele motifleri, Ergin İnan'ın böcek sembolleri ve Halil Akdeniz'in kültürel göndermeleri gibi örneklerle, sanatın bireysel ve toplumsal anlam yaratma gücü incelenmiştir. Çalışma, 1960 sonrası Türk resim sanatında yerel motiflerin modern sanat diliyle buluşarak evrensel bir anlatıya dönüşümünü analiz etmektedir. Bu bağlamda, hem sanatsal hem de toplumsal dönüşümleri tarihsel ve estetik bir perspektiften ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the avant-garde approaches, symbol and meaning relations, innovative art movements and the effects of symbols on artistic expression in Turkish painting after 1960. The 1960s are an important period in the history of Turkish painting with the reflections of social, political and cultural transformations on art. In this context, avant-garde created a unique artistic language that blended the influence of Western art movements with local motifs and folk tales. In the study where the effects of innovative movements such as Land Art and Body Art on Turkish painting are analyzed, the role of these forms in individual and social criticism is discussed. Land Art, which emphasizes the relationship between nature and humans, and Body Art, where the body is used as a means of expression, have come to the fore as a means for artists to question social norms. In addition, the power of art to create individual and social meaning has been examined with examples such as Ertuğrul Ateş's ribbon motifs, Ergin İnan's insect symbols and Halil Akdeniz's cultural references. The study analyzes the transformation of local motifs into a universal narrative by meeting the language of modern art in Turkish painting after 1960. In this context, it aims to contribute to the literature by addressing both artistic and social transformations from a historical and aesthetic perspective.