Böbrek nakli olan hastalarda Jackson-Pratt drenin çıkarılmasına bağlı gelişen ağrıda soğuk uygulamanın etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cold application on the pain associated with Jackson-Pratt drain removal in kidney transplant patients
  1. Tez No: 930557
  2. Yazar: UFUK AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma, böbrek nakli olan hastalarda Jackson-Pratt drenin çıkarılmasına bağlı gelişen ağrıda, soğuk uygulamanın etkisinin incelenmesi amacıyla, randomize kontrollü tipte gerçekleştirildi. Araştırma İstinye Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Liv Hospital Bahçeşehir Organ Nakli Kliniği'nde böbrek nakli olan 38 deney ve 38 kontrol grubu olmak üzere toplam 76 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler Hasta Bilgi Formu ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak toplandı. Deney grubuna, Jackson-Pratt dren çekilme işleminden önce dren bölgesine soğuk uygulama yapıldı, kontrol grubuna ise herhangi bir girişim yapılmadı. Deney grubunda soğuk uygulama öncesi, kontrol grubunda ise dren çekilme işleminden önce Görsel Kıyaslama Ölçeği ile ağrı ölçümü yapıldı (birinci ölçüm). Ardından deney ve kontrol grubuna dren çekilme işleminden hemen sonra (ikinci ölçüm) ve 15 dakika sonra (üçüncü ölçüm) ağrı ölçümü yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzdelik, t-testi, ki-kare ve karma desen çift yönlü varyans analizi (two-way mixed ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial to investigate the effect of cold application on pain associated with Jackson-Pratt drain removal in kidney transplant patients. The study was performed at İstinye University Hospital Liv Hospital Bahçeşehir Organ Transplant Clinic with a total of 76 kidney transplant patients, including 38 in the experimental group and 38 in the control group. Data were obtained through the Patient Information Form and the Visual Analog Scale (VAS). In the experimental group, cold application was administered to the drain site prior to Jackson-Pratt drain removal, whereas no intervention was implemented in the control group. In the experimental group, pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS) prior to the application of cold therapy, whereas in the control group, pain was performed before Jackson-Pratt drain removal (first measurement). Subsequently, pain levels were assessed immediately after drain removal (second measurement) and 15 minutes post-procedure (third measurement) in both groups. For data analysis, frequency, percentage, t-test, chi-square test, and two-way mixed analysis of variance (ANOVA) were used.