Anne-Baba Red Algısının Yetişkinlik Dönemi Depresyon ve Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu ile İlişkisi
The Relationship Between Perception of Parental Rejection and Adult Depression and Borderline Personality Disorder
- Tez No: 930585
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Erken çocukluk döneminde algılanan anne-baba reddi ile yetişkinlik dönemi depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanan bu çalışmada, değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesine yönelik ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Boylam Psikyatri Hastanesinde depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu tanısı almış ve tedavi görmekte olan araştırma sürecine katılmayı gönüllü olarak kabul eden 56 katılımcı oluşturmaktadır.Veriler araştırmacının hazırladığı sosyodemografik veri formu, ebeveyn kabul-red ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve Borderline kişilik envanteri kullanılarak katılımcılarla yüz yüze toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların eğitim durumu ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, bireylerin medeni durumu ile sınırda kişilik bozukluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların ebeveyn kabul-red ölçeği baba formunda yer alan düşmanlık/saldırganlık alt boyutundan aldıkları puanlar arttıkça, sınırda kişilik puanları da artarken; anne formunda yer alan ayrışmamış red alt boyutundan aldıkları puanların depresyon puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ve pozitif yönlü olarak yordadığı bulunmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ile desteklenerek tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler belirtilmiştir. Ulaşılan sonuçlar çocukluk dönemindeki ebeveyn kabul-red algısının öneminin tespit edilmesi ve bunun yetişkinlik döneminde psikopatolojiyi nasıl etkilediği konusunda klinisyenlere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the relationship between perceived parental rejection in early childhood, depression and borderline personality disorder in adulthood, a relational screening model was used to determine the relationships between variables.The sample of the study consists of 56 participants who were diagnosed with depression and borderline personality disorder at Boylam Psychiatric Hospital and voluntarily accepted to participate in the research process.The data were collected face to face with the participants using the sociodemographic data form prepared by the researcher, parental acceptance-rejection scale, Beck depression scale and Borderline personality inventory.In the study, there was a statistically significant relationship between the education level of the participants and depression, while a statistically significant relationship was found between the individuals' marital status and borderline personality disorder.As the scores of the participants in the hostility/aggression sub-dimension in the father form of the parental acceptance-rejection scale increased, the borderline personality scores also increased; It was found that the scores they got from the undifferentiated rejection sub-dimension in the mother form predicted their depression scores in a statistically significant and positive way.The findings obtained from the research were discussed with the support of the literature.The limitations of the study and suggestions for future studies are stated.The obtained results shed light on the importance of the perception of parental acceptance-rejection in childhood and how it affects psychopathology in adulthood.