Psikanalizdeki ölüm dürtüsü ve erteleme kavramı bağlamında bir sınır deneyimi olan intihar girişiminin incelenmesi
An examination of suicide attempt as a nervous experience in the context of death drive and procrastination concept in psychoanalysis
  1. Tez No: 930587
  2. Yazar: ALEYNA NEVCÜVAN KALOŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ALGEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, intihar girişiminde bulunan bireylerin deneyimlerini psikanalizdeki ölüm dürtüsü ve erteleme kavramları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veriler psikanalitik yönelimli derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 6 katılımcı oluşturmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler tematik söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları sekiz ana tema etrafında şekillenmiştir. İntihar düşüncesinin kökenleri ve tetikleyicileri teması altında çocukluk travmaları, aile içi iletişimsizlik, yalnızlık ve yabancılaşma hissi, değersizlik duyguları ve kontrol kaybı öne çıkan faktörler olarak belirlenmiştir. Ölüm dürtüsü ile ilişki temasında katılımcıların ölüm korkusu ve merakı arasında gelgitler yaşadığı, ölümü bir kurtuluş olarak gördükleri ve yaşamın anlamsızlaşması deneyimini yaşadıkları gözlemlenmiştir. İntihar girişiminin psikodinamiği temasında öfke ve intikam dürtüleri, kendini cezalandırma eğilimi, kontrol kazanma çabası ve çevreye mesaj verme arzusu temel motivasyonlar olarak belirlenmiştir. Erteleme davranışının psişik boyutları temasında mükemmeliyetçilik, başarısızlık korkusu, kaygı ve son ana bırakmanın verdiği adrenalin arayışı öne çıkan örüntüler olarak saptanmıştır. İntihar sonrası dönüşüm temasında aile ilişkilerinde değişim, benlik algısında farklılaşma ve yeni baş etme mekanizmalarının geliştirilmesi gözlemlenmiştir. Nesne ilişkileri ve bağlanma örüntüleri temasında ebeveynlerle çatışmalı ilişkiler, güvensiz bağlanma stilleri ve terk edilme korkusu temel örüntüler olarak belirlenmiştir. Psişik acı ve duygu düzenleme temasında duygusal yoğunlukla baş edememe, duyguları ifade etmede zorluk ve dissosiyatif deneyimler öne çıkan temalar olmuştur. Varoluşsal temalar başlığında ise yaşamın anlamını sorgulama, kimlik arayışı ve varoluşsal boşluk hissi katılımcıların deneyimlerinde merkezi bir yer tutmuştur. Araştırma sonuçları, özellikle erken dönem travmaları, nesne ilişkileri örüntüleri ve duygu düzenleme güçlüklerinin intihar girişiminde önemli rol oynadığı görülmüştür. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, klinik uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuş ve gelecek araştırmalar için özellikle erteleme davranışının intihar riski ile ilişkisinin daha geniş örneklemlerle incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences of individuals who attempt suicide in the context of the concepts of death drive and procrastination in psychoanalysis. Qualitative research method was used in the study and data were collected through psychoanalytically oriented in-depth interviews. The study group consisted of 6 participants. The data obtained from the interviews were analyzed by thematic discourse analysis method. The research findings were shaped around eight main themes. Under the theme of origins and triggers of suicidal ideation, childhood traumas, miscommunication within the family, feelings of loneliness and alienation, feelings of worthlessness and loss of control were identified as prominent factors. In the theme of the relationship with the death drive, it was observed that the participants experienced fluctuations between fear of death and curiosity, saw death as a salvation and experienced the meaninglessness of life. In the theme of psychodynamics of suicide attempt, anger and revenge impulses, tendency to punish oneself, effort to gain control and desire to send a message to the environment were identified as the main motivations. In the theme of psychic dimensions of procrastination behavior, perfectionism, fear of failure, anxiety and adrenaline seeking caused by leaving it to the last moment were found to be prominent patterns. In the theme of post-suicide transformation, changes in family relationships, differentiation in self-perception and development of new coping mechanisms were observed. In the theme of object relations and attachment patterns, conflictual relationships with parents, insecure attachment styles and fear of abandonment were identified as the main patterns. In the theme of psychic pain and emotion regulation, inability to cope with emotional intensity, difficulty in expressing emotions and dissociative experiences were the prominent themes. In the existential themes, questioning the meaning of life, searching for identity and a sense of existential emptiness were central to the participants' experiences. The results of the study showed that especially early traumas, object relations patterns and emotion regulation difficulties play an important role in suicide attempts. In line with the findings of the study, recommendations for clinical practitioners were presented and it was suggested for future research to examine the relationship between procrastination behavior and suicide risk with larger samples.