ابن علان المكي وجهوده في الحديث الشريف وعلومه Ibn Allan Al-Makki and his efforts in the Hadith and its sciences
İbn-i Allan El-Mekki ve Hadis ilmindeki yeri
- Tez No: 930588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALLADEİN MOHAMMAD AHMAD ADAWE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada (h.1057)'de vefat eden İbn-i Allan el-Mekki el-Bekri el-Sıddıkî eş-Şafi'i'nin hayatı ve onun hadis ve hadis ilimleriyle ilgili eserlerindeki çabaları, ve hadis alanındaki eserlerinin örneğin; el-Fütūḥāt al-rabbānīyah ʻalá al-Adhkār al-nawawīyah, Dalīl al-Fāliḥīn li-ṭuruq Riyāḍ al-ṣāliḥīn, al-muiyn ʻalá maʻrifat al-rijāl al-madhkūrīn fī al-arbaʻīn li l-İmam Nevevî, el- muwaṣṣil dhawī alb'sā' ilá Daf' al-asá fī Adhkār al-Ṣabāḥ wa-al-masā' ve al-Wajh alṣbyḥ fī khatm al-ṣaḥīḥ, ve hadisleri şerh etme, metot ve yöntemleri ele alınmıştır. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hadis alimi İbn Allan'ın hayatı, ilmi kişiliği, hadis ve hadis ilimlerindeki çalışmaları ve hadis, tefsir, Kur'an ilimleri, İslam hukuku, Arap dili, belagat, tarih ve diğer ilimlerdeki eserleri hakkında detaylı bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise araştırmacı, İbn Allan el-Mekki'nin hadisleri şerh etme ve açıklama çabasını çeşitli yönlerden ele almış, İbn Allan'ın hadisleri açıklama ve şerh etme konusundaki yaklaşımını, hadislerin sıhhat derecelerindeki yaklaşımını, garip ve müphem hadislerdeki yöntemini ortaya koymaya gayret göstermiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise; İbn Allan'ın hadis ilmindeki diğer eserleri hakkında detaylı açıklama ve İbn-i Allan'ın bu alandaki çabalarını, el-cerh ve et-ta'dîl ilmindeki görüşlerini ele almakta, örneklerle açıklamakta ve eserlerindeki kaynaklarına değinilmektedir. Çalışmada bir takım sonuç ve önerilere ulaşılmış olup bunlardan bazıları şunlardır: İbn Allan, hadislerin lafzını ortaya çıkarmış, garipliğini (yabancı kavramları) açıklamış, manasını açıklığa kavuşturmuş ve lafzından kaynaklanan sorunları gidermeye çalışmıştır. Bu metodolojik adımı İbn Allan'ın hadisleri şerh etmesinde görmek mümkündür. İbn Allan, eserlerindeki hadisleri zikrederken orijinal kaynaklara atfetmiş, ancak bazen rivayetin şartlarından bahsetmemiş, hadislerin ravilerinden ve hadis rivayet yollarından (turuk-u'l hadis) ise nadiren bahsetmiştir.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the definition of Ibn Allan Al-Makki Al-Bakri Al-Siddiqi Al-Shafi'i, who died (1057 AH), his efforts in his works on the Hadith and its sciences for example; al-Futūḥāt al-rabbānīyah ʻalá al-Adhkār al-nawawīyah, Dalīl al-Fāliḥīn li-ṭuruq Riyāḍ al-ṣāliḥīn, al-mʻyn ʻalá maʻrifat al-rijāl al-madhkūrīn fī al-arbaʻīn lil-Imām al-Nawawī, al-muwaṣṣil dhawī albʼsāʼ ilá Dafʻ al-asá fī Adhkār al-Ṣabāḥ wa-al-masāʼ, and al-Wajh alṣbyḥ fī khatm al-ṣaḥīḥ. The thesis consists of four chapters and a conclusion. The first chapter includes an introduction to Ibn Allan and his works in sciences, for example; hadith, tafsir, Qur'anic sciences, islamic law, Arabic language, rhetoric, history, and other sciences. In the second chapter, the researcher has been discussed the efforts of Ibn Allan Al-Siddiqi in explaining the hadiths from several aspects. He discussed Ibn Allan's approach to explaining hadiths, his approach to grading, strange hadiths, and his method in ambiguous hadiths. In the third and fourth chapters; The study briefly discusses Ibn Allan's approach and efforts to his other works, his opinons in al-jarh and al-ta'deel, and mentions his sources in his books. A number of conclusions and suggestions were reached in the study, the most prominent of which are as follows: Ibn Allan revealed the wording of the hadith, explained its strangeness, clarified its meaning, and removed the problems arising from its wording. This methodological step can be seen in Ibn Allan's commentaries on the hadiths. Ibn Allan attributed the hadith to its original sources, but he did not mention the conditions of the chain of transmission, nor did he mention the chapters of the hadith and their number, and he rarely mentioned the chapters of the hadith and the paths of the Companions.