Photodynamic therapy using chlorin e6 incorporated mesoporous silica nanoparticles on lung cancer cells
Akciğer kanserinin fotodinamik terapisi için klorin e6 yüklü mezogözenekli silika nanopartiküller
  1. Tez No: 930597
  2. Yazar: SENA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kanser dünya çapında insan sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi standart tedavi yöntemlerinin düşük seçiciliği ve etkinliği, tekrarlama ve yan etki riskini artırır. Fotodinamik terapi (PDT) çevredeki sağlıklı dokulara en az zararı vererek seçicilik sağlayan minimal invaziv bir tedavi yöntemidir. PDT, fotosensitizan denen ışığa karşı duyarlı fotokimyasal ajanlar kullanır. Bu ajanlar normalde toksik değilken ışığa maruz kaldığında aktifleşir ve hücre ölümünü tetikleyen reaktif oksijen türleri (ROS) üretebilir. Ancak, fotosensitizanların düşük suda çözünürlük, agregasyon ve tümör dokusunda toplanamama gibi bazı sınırlandırmaları olabilir. Bütün bu sorunların önüne geçmek ve PDT'nin etkinliğini artırmak için nanoparçacık tabanlı ilaç taşınım sistemleri kullanılabilir. Bu çalışmada, Klorin e6 (Ce6) içeren Mezogözenekli silika nanopartiküller (MSN'ler) A-549 akciğer adenokarsinomu hücre hattında karanlık sitotoksisite, stabilite, hücresel alım, ışık altında fotodegradasyon değerlendirmesi ve PDT etkinliği gibi analizler yapılarak test edildi. Sonuçlar, Ce6 içeren MSN'nin (Ce6-MSN) düşük karanlık toksisitesini, önemli hücresel alımını ve düşük enerji yoğunluklarında bile oldukça etkili bir fotodinamik etki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Sonraki çalışmalar, hücresel alımı artırmak, daha kararlı bir yapı oluşturmak için Ce6-MSN'nin yüzey modifikasyonlarını değerlendirecektir. Gelecekteki bir diğer hedef ise, PDT etkisini artırabilmek için Ce6 ile birlikte farklı fotosensitizanlar yüklenmesine odaklanmak ve tedavinin etkinliğini in vivo çalışmalarda görmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer threatens human health worldwide. The low selectivity and efficacy of standard therapeutic methods, including surgery, chemotherapy, and radiotherapy, may end up with recurrence and side effects. Photodynamic therapy (PDT) is minimally invasive and offers selectivity. PDT uses photochemical agents called photosensitizers (PSs) that are sensitive to light. These agents, while normally nontoxic, become activated when exposed to light and produce cytotoxic reactive oxygen species (ROS). However, these agents may have some limitations such as low water solubility, aggregation low accumulation in tumor tissue. To overcome all these problems and increase the effectiveness of PDT, drug delivery systems are researched. In this study, Mesoporous Silica Nanoparticles (MSNs) containing Chlorin e6 (Ce6) was tested by performing analyses such as dark cytotoxicity, stability, cellular uptake, photodegradation assessment under light irradiation and PDT efficacy on A-549 lung adenocarcinoma cell line. The results showed that Ce6-incorporated MSN (Ce6-MSN) has low dark toxicity, revealed significant cellular uptake and a highly effective photodynamic effect even with low energy densities. Future studies will evaluate surface modifications of Ce6-MSN to increase cellular uptake, and create a more stable structure. Another future objective would be to focus on loading different PSs to increase PDT effect and see the effectiveness of the treatment in in vivo studies.