Dolu gövdeli bağlamalarda yanal su alma yapısı konumunun sürüntü maddesine etkisi
The Effect of lateral intake location on bed load material in diversion weirs
  1. Tez No: 9306
  2. Yazar: BUHARİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
DOLU GÖVDELİ BA?LAMALARDA YANAL SU ALMA YAPISI KONUMUNUN SÜRÖNTO ¦ MADDESİNE ETKİSİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Büharî DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1990 ÜZET Akış rejimleri düzensiz ve önemli öTçüde katı madde taşıyan alüviyal akarsular üzerindeki bağlamalarda, işletme esnasında güç lüklerle karşılaşılmaktadır. Su, su alma yapısından güvenlikle içeri alınamamakta ve akarsuyun taşıdığı katı maddeler sulama ka nallarına girmektedir. Bu araştırmanın amacı sürüntü maddesinin daha az girebile ceği bir su alma yapısı konumu bulmaktır. Bu çalışmada su alma yapısı ile ilgili yayınlanmış araştır malar incelenmiş, sürüntü maddesi oranı ile yanal su alma yapısı nın ana akım yönüyle yapmış olduğu açı arasındaki bağıntı boyutsuz parametrelerin fonksiyonu olarak bulunmuştur. Teorik analizler yetersiz olduğundan sabit tabanlı, distor siyonsuz 1/20 ölçekli bir model inşa edilerek çalışmalar yapılmış tır. Bu deneysel çalışmalar sonucu giren sürüntü maddesinin su alma yapı sının ana akım yönüyle yaptığı açıdan önemli ölçüde etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LATERAL INTAKE LOCATION ON BED LOAD MATERIAL IN DIVERSION WEIRS (W,Sc, Thesis) Buharı DEMİR GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1990 ABTRACT On the operation of weir which are located on aluvial rivers that carry a considerable amount of solid material and have an ir regular flow regime, several troubles arise. Water can not pass sa fely through intakes and solid materials enter into i rr1' cation chan nels. The purpose of this research is to find out a more convenient location for intake structure in order to prevent the sediment ent rance. On this study, the investigations which have been published concerning lateral intake structures were examined and found the relationships between distribution of bed load material and intake branching angle of lateral intake structure as a function of the nondimensional parameters were determined found out. Since the theoretical analysis are insufficient, a great number of experiments were performed on fixed bed model which is undistorted one, with a scale of 1/20. It has been observed after these experiments that the percentage of sediment entering into the canal is largely influenced by the intake branching angle. II