Bilgisayar destekli tasarım programları ile teknik resim öğretimi
Computer aided teaching of technical drawing courses
- Tez No: 9307
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM PROGRAMLARI İLE TEKNİK RESİM Ö?RETİMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet ADIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1989 ÖZET Bu çalışmada Teknik Resim Dersi kapsamına giren nok tanın, doğrunun, düzlemin ve cismin izdüşümleri konuları ele alınmış ve bir Amstrad 6128 mikro bilgisayar kullanı larak BASIC programlama dilinde, etkileşimli bilgisayar programları hazırlanmıştır. Ayrıca, üç boyutlu bir izdü şüm programı kullanılarak koordinatları verilen bir cismin perspektifi ve görünüşleri kapalı ve açık izdüşüm düzlem lerinde çizilebilir. Bu cisim herhangi bir nokta etrafın da istenilen eksenlere göre istenilen açıda döndürülebil ir ve izdüşümleri çizilebilir.
Özet (Çeviri)
II COMPUTER AIDED TEACHING OF TECHNICAL DRAWING COURSES ( M.SC. Thesisi ) Mehmet ADIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1989 ABSTRACT In this study, the procektions of a point, a straight line, a plane and an object have been taken as the prin cipal topics of a technical drawing course and by using an Amstrad 6128 micro computer, interactive computer prog rams have been developed in basic programing language to teach the topics. Besides these programs, by using â three dinemsional projection program, picturial drawing and orthographic projections of an object with known coor - dinates can be drawn on closed or open planes of projec tion. This object, may be rotated about any axis and - around a point as much as required and its projection may be drawn at any one of these positions.