Koruma imar planı güncel sorunları araştırması ve bir çözüm önerisi
A Suggestion for the actual problems researching of protecting of planning concerning construction
  1. Tez No: 9305
  2. Yazar: AYDIN YAKUP KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
IV KORUMA İMAR PLANI GÜNCEL SORUNLARI, ARAŞTIRMASI VE BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Aydın Yakup KESİCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1990 ÖZ Aşağıda bölümler halinde özetlenen tez; tarihi kentsel dokular daki bozulmaların nedenini ve çözüm yollarını kuramsal olarak ele almaktadır. Bu tez' de konma amaçlı imar planlarının geçerliliği ile planla ma araç ve yöntemlerinin getirdiği zorluklar, yetersizlikler araş tırılmıştır. Yukarıda sözü edilen sorunların inceleme alanı olarak farklı ö zellik ve sorunlara sahip olmaları nedeniyle, Anadolu Kentsel Sit Alanları çerçevesinde çalışılmıştır. Tezde, kent-yerleşme, tarihi kent konuları ele alınmış, koruna cak değerlerin tanımları üzerinde durulmuştur. Tarihi çevrenin korun masındaki değerler, korunacak alanların planlanmasında dikkat edilme si ve uyulması gereken yöntemler, sit alanlarının Anadolu'daki dağı lımı ile bu alanlardaki yapılan koruma amaçlı imar planlarının uygu lanma sorunları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Anadolu'da kentleşmenin evrimine kısa olarak değinilmiş tir. Çalışma alanı olan Anadolu kentinin özelliklerini insan, malze me, fiziksel ortam ve yapı fiziği açısından ele alarak, Anadolu kent sel sitlerinın günümüzde korumaya dönük planlama açısından karşı kar şıya kaldığı sorunları tespit edilmiş ve bu sorunlara karşı çözüm ö nerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A SUGGESTION FOR THE ACTUAL PROBLEMS RESEARCHING OF PROTECTING OF PLANNING CONCERNING CONSTRUCTION (M.Sc. Thesis) Aydın Yakup KESİCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1990 ABSTRACT The thesis which is summarized below in sections aims the reasons for deformation in the historical tissue of cities and =.“ includes the theoretical methods. The protecting of planning concerning construction in difficulties and insufficenties of the method of planning has been researched. This work was done in the frame of the ”areas to be protected" in the cities of Anatolia which have different characteristics and problems. In this thesis, the subject has been chosen about cities-settling down,, historical city and traditional value especially was defined as to be protected. To protect the value in the historical areas, the planning of protecting areas were observed for what method should be done. The extension of the areas to be protected in Anatolia and the protecting of planning concerning construction and their problems were researched. The historical settling down in the cities in Anatolia was written for summary. The characteristics appearance in Anatolia cities and population, construction materials physical circumstances and the physical construction were defined. The problems were found for the planning of protecting areas and some recommendations were given for these problems.