Stress, academic motivation, and resilience among international and domestic graduate students
Uluslararası ve yerli yüksek lisans öğrencileri arasında stres, akademik motivasyon ve dayanıklılık
- Tez No: 930609
- Danışmanlar: PROF. DR. ADAM BROWN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The New School
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 11
Özet
Koronavirüs pandemisi (COVID-19) dünya nüfusunun zihinsel iyilik haline küresel bir tehdit oluşturuyor. Salgın, sadece yerli öğrencileri değil, aynı zamanda uluslararası öğrencileri de seyahat kısıtlamaları, akademik etkinliklerin gecikmesi ve mali belirsizlik nedeniyle olumsuz etkiledi. Eşi benzeri görülmemiş COVID-19'un ve hızlı yayılmasının neden olduğu kritik boşluğu doldurmak amacıyla, bu çalışma stres ile akademik motivasyon ve dayanıklılık arasındaki bağlantıları inceledi. Zihinsel sağlık durumu Algılanan Stres Ölçeği (PSS-10) ile değerlendirildi, motivasyon Başarı Motivasyonları Ölçeği (Revize Formu) (AMS-10) ile değerlendirildi ve dayanıklılık Dayanıklılık Değerlendirme Ölçeği (RAS) ile 106 Türk yüksek lisans öğrencisi arasında değerlendirildi. Bulgular, salgın sırasında kadın yüksek lisans öğrencilerinin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek stres seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. Algılanan stres düzeyi yerli öğrenciler arasında motivasyonla negatif yönde anlamlı bir ilişki gösterirken, algılanan stres düzeyi ve dayanıklılık uluslararası Türk öğrencileri arasında anlamlı negatif bir ilişkiye sahipti. Ayrıca, daha yüksek dayanıklılığa sahip olan uluslararası öğrencilerin daha yüksek akademik motivasyona sahip olma olasılığı daha yüksekti. Bulgular, hastalığın yüksek lisans öğrencilerinin zihinsel sağlığı ve akademik eğitimi üzerindeki olumsuz etkilerini ele aldı ve üniversitelerin yüksek lisans öğrencilerine sağlayabileceği psikolojik ve sosyal destek ihtiyacını vurguladı.
Özet (Çeviri)
The coronavirus pandemic (COVID-19) pandemic poses a global threat to mental well-being to world population. Not only domestic students but also international students have been adversely impacted by the outbreak due to travel restrictions, delay in academic events, and financial instability. To fill the critical gap that the unprecedented COVID-19 and its rapid transmission led, the study investigated the links between stress and academic motivation, and resilience. Mental health status was assessed by the Perceived Stress Scale (PSS-10), motivation was assessed by the Achievement Motives Scale-Revised (AMS-10), and resilience was assessed by the Resilience Appraisals Scale (RAS) among 106 Turkish graduate students. The findings demonstrated that female graduate students have higher stress levels than male graduate students during the outbreak. Perceived stress level and academic motivation were significantly negatively correlated among local students while perceived stress level and resilience were significantly negatively related among international Turkish students. Also, international students who had higher resilience were more likely to have higher academic motivation. The findings addressed the negative impacts of the disease on graduate students' mental health and academic education and highlighted the need for psychological and social support that universities can provide for graduate students.