Karmaşık travma ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide bilişsel esneklik ve öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility and self-compassion in the relationship between complex trauma and post-traumatic growth
- Tez No: 930616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DİLA AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, karmaşık travma ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide bilişsel esneklik ve öz şefkatin aracı rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki 354 yetişkin katılmış ve veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçüm araçları arasında Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Yaşam Olayları Kontrol Listesi-5 Ölçeği, Uluslararası Travma Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Öz-Duyarlık Ölçeği yer almaktadır. Elde edilen verilerle analizler için normal dağılım mevcutsa Pearson korelasyonu, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA kullanılmış; aracılık rolü içinse Process Macro Hayes eklentisi ile Model 4 aracılık modeli kullanılarak 2 ayrı analiz gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler, karmaşık travmanın travma sonrası büyümeyi olumsuz yönde anlamlı bir şekilde yordadığını; bilişsel esnekliğin ise bu ilişkiyi kısmi olarak aracı rol üstlenerek hafiflettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, öz şefkatin karmaşık travma ve travma sonrası büyüme ilişkisinde kısmi bir aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, travmatik deneyimlerin ardından bireylerin psikolojik iyilik halini desteklemek için bilişsel esneklik ve öz şefkatin farklı yönleriyle ele alınması gerektiğini göstermektedir. Araştırma, klinik müdahalelerde bilişsel esnekliği artırmaya yönelik uygulamaların önemini vurgulamakla birlikte öz şefkatin işlevselliği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating roles of cognitive flexibility and self-compassion in the relationship between complex trauma and post-traumatic growth. The study included 354 adults aged 18-65, and data were collected online. Measurement tools used in the research include the Childhood Adverse Experiences Scale, Life Events Checklist-5, International Trauma Questionnaire, Post-Traumatic Growth Inventory, Cognitive Flexibility Inventory, and Self-Compassion Scale. For the analyses conducted with the obtained data, Pearson correlation, independent samples t-test, and one-way ANOVA were used if normal distribution was present. For examining the mediating role, two separate analyses were performed using the Process Macro Hayes extension with the Model 4 mediation model. The analyses revealed that complex trauma significantly and negatively predicts post-traumatic growth, while cognitive flexibility partially mediates and mitigates this relationship. Additionally, self-compassion was found to play a partial mediating role in the relationship between complex trauma and post-traumatic growth. These findings suggest that cognitive flexibility and self-compassion need to be addressed differently to support individuals' psychological well-being following traumatic experiences. The study emphasizes the importance of interventions aimed at enhancing cognitive flexibility while highlighting the need for further research on the functionality of self-compassion in trauma recovery.