6 Şubat depremini yaşamış, İstanbul'da eğitim gören kadınların deprem sonrası duygu ve deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
The emotional and experiential analysis of women who experienced the February 6, 2023 earthquakes and continued their education in Istanbul through interpretative phenomenological analysis
  1. Tez No: 930620
  2. Yazar: BÜŞRA CÜHER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA SARI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerini yaşamış ve sonrasında üniversite eğitimlerine devam etmek üzere İstanbul'a gelen 18-26 yaş aralığındaki kadınların deprem sonrası duygu ve deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılarak yürütülen araştırmada, deprem bölgesinde depremi yaşadıktan sonra İstanbul'a üniversite eğitimlerine devam etme amacıyla gelen 9 kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda İstanbul'a gelişin yarattığı çelişki: sert geçiş ve toparlanma, Depremi görmezden gelerek devam etme, Kendi deprem deneyimiyle depremzede kimliği arasındaki farklılık, Hayata devam etmenin hissettirdiği suçluluk ve utanç, Deprem deneyiminin yarattığı değişim olacak şekilde 5 üst temaya erişilmiştir. Araştırmada, deprem sonrası şehir değiştirmenin, katılımcıların duygusal toparlanma süreçlerinde etkili olduğu, ancak sosyal ve kültürel uyum zorlukları yaşandığı tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların, deprem sonrası“depremzede”kimliği ile ilgili karmaşık duygular yaşadığı ve bu kimlikten uzaklaşma çabalarının belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları, deprem travmasının bireysel ve toplumsal etkilerini anlamaya yönelik literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the post-earthquake emotions and experiences of women aged 18–26 who lived through the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes and subsequently moved to Istanbul to continue their university education. The research was conducted using Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), one of the qualitative research methods, and data were collected through semi-structured interviews with nine women who experienced the earthquake in the affected region and later relocated to Istanbul for their education.The analyses revealed five main themes: the contradiction created by moving to Istanbul: abrupt transition and recovery, continuing life by ignoring the earthquake, the difference between one's own earthquake experience and the identity of being an“earthquake victim,”feelings of guilt and shame associated with continuing life, and the transformative impact of the earthquake experience.The study found that relocating to a new city after the earthquake influenced the participants' emotional recovery processes, although difficulties in social and cultural adaptation were observed. Additionally, it was noted that participants experienced complex emotions regarding the“earthquake victim”identity and displayed significant efforts to distance themselves from this identity. The findings contribute to the literature by enhancing the understanding of the individual and societal impacts of earthquake trauma.