Yeni doğum yapmış annelerin psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeyleri ilişkisinde evlilik doyumunun ve annelik deneyiminin aracılık rolü
The mediating role of marital satisfaction and motherhood experience in the relationship between psychological resilience and burnout levels of new mothers
- Tez No: 930625
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı yeni doğum yapmış annelerin psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik düzeyleri ilişkisinde annelik deneyimi ve evlilik doyumunun aracılık rolünü incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yaş aralığı 18-44 arasında değişen son bir yıl içinde doğum yapmış 576 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak ise Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Anne Olma Ölçeği (BaM-13), Maternal Tükenmişlik Ölçeği ve Kansas Evlilik Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına psikolojik dayanıklılık ile evlilik doyumu arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde, psikolojik dayanıklılık ile annelik deneyimi ve tükenmişlik arasında ise negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda evlilik doyumu ile annelik deneyimi ve tükenmişlik arasında da negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Tükenmişlik ve annelik deneyimi arasında ise pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Annelik deneyiminin psikolojik dayanıklılık ile tükenmişlik ilişkisinde kısmi aracı bir rolü olduğu ve evlilik doyumunun, psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik üzerinde anlamlı bir şekilde aracılık rolü olduğu görülmüştür. Ek olarak annelik deneyimi, psikolojik dayanıklılık, evlilik doyumu ve tükenmişlik değişkenlerinin evlilik süresi, yaş, çalışma durumu, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, ne kadar süre önce anne oldukları ile ilişkileri incelenmiştir. Araştırmada çalışma durumu, eğitim düzeyine göre hiçbir değişken açısından anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Çocuk sayısında psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik de farklılaşma görülmüştür. Evlilik süresinde tükenmişlikte farklılaşma görülmüştür. Yaşta ise annelik deneyimi ve psikolojik dayanıklılıkta bir farklılaşma görülmüştür. Ne kadar süre önce anne oldukları açısından ise sadece tükenmişlikte farklılaşma vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of motherhood experience and marital satisfaction in the relationship between psychological resilience and burnout levels in new mothers.In this study, the relational screening model was used, and a quantitative research method was applied.The study group consists of 576 mothers who gave birth within the last year, with ages ranging from 18 to 44. As data collection tools, the Short Psychological Resilience Scale, the Being a Mother Scale (BaM-13), the Maternal Burnout Scale, and the Kansas Marital Satisfaction Scale were used. According to the findings of the study, a positive and statistically significant relationship was found between psychological resilience and marital satisfaction, while a negative and statistically significant relationship was found between psychological resilience and both motherhood experience and burnout. It was also found that there is a negative and statistically significant relationship between marital satisfaction and both motherhood experience and burnout. In addition, a positive and statistically significant relationship was observed between burnout and motherhood experience. It was revealed that motherhood experience has a partial mediating role in the relationship between psychological resilience and burnout. Marital satisfaction was found to significantly mediate the relationship between psychological resilience and burnout. Additionally, the relationships between the variables of motherhood experience, psychological resilience, marital satisfaction, and burnout with factors such as marital duration, age, employment status, education level, number of children, and how long ago they became mothers were examined. No significant differences were found based on employment status or education level. However, differences were observed in psychological resilience and burnout based on the number of children. Differences in burnout were noted based on marriage duration. and differences in motherhood experience and psychological resilience were found based on age. Based on the time since they became mothers, only burnout showed differentiation.