Genç yetişkin erkek bireylerde sosyal medya bağımlılığının, bigoreksiya eğilimi, egzersiz bağımlılığı ve beslenme durumları üzerine etkisi
The effect of social media addiction on bigorexia tendency, exercise addiction, and nutritional status in young adult male individuals
  1. Tez No: 930624
  2. Yazar: NİL PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OLCAY EMİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal medya, bireylerin beden algısını şekillendirerek ideal vücut normlarını benimsemelerine sebep olabilmektedir. Bu durum, bireylerin ideal vücut tipine ulaşabilmek adına çeşitli beslenme ve egzersiz girişimlerinde bulunmalarına ve sağlığı riske atabilecek davranışlar sergilemelerine yol açabilmektedir. Bu araştırma genç yetişkin erkek bireylerde sosyal medya bağımlılığının, bigoreksiya eğilimi, egzersiz bağımlılığı ve beslenme durumları üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Mayıs-Ağustos 2024 tarihleri arasında, Ankara'da özel bir spor salonuna giden, yaşları 20-30 yaş aralığında olan gönüllü 128 genç yetişkin erkek bireyle yürütülmüştür. Bireyler çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu, en az 3 aydır özel bir spor salonuna kayıtlı olan ve haftada en az 5 saat ve/veya 3 gün egzersiz yapan 64 bireyden oluşturulmuştur. Kontrol grubu ise, aynı spor salonuna en az 3 aydır giden ancak haftada 3 saatten ve/veya 2 günden daha az egzersiz yapan 64 bireyden oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan tüm bireylere, genel özellikleri, spor ve egzersiz durumları, diyet ve besin destek ürün kullanımları ile ilgili tanımlayıcı bilgilerden oluşan çoktan seçmeli soruların bulunduğu anket uygulanmış ve bireylerin antropometrik ölçümleri alınmıştır. Sosyal medya bağımlılık durumunu saptamak için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği - Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), bigoreksiya eğilimini değerlendirmek için Kas Görünüm Memnuniyeti Ölçeği (KGMÖ), egzersiz bağımlılık düzeylerini belirlemek için Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ) uygulanmıştır. Ayrıca bireylerin besin tüketim durumunu saptamak amacıyla Besin Tüketim Miktarı Sıklığı Anket Formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin yaş ortancası [alt-üst] sırası ile 22.00 [20.00-30.00] ve 23.00 [20.00-30.00]'tür. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin vücut ağırlığı ortalaması sırası ile 78.2± 9.56 kg ve 78.9±11.67 kg'dir. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin vücut yağ oranı ortancası [alt-üst] sırası ile 14.85 [11.80-24.70] ve 19.50 [5.00-24.40]'dir. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin beden kütle indeksi ortalaması sırası ile 24.31 ± 2.41 kg/m² ve 24.7±2.82 kg/m² olarak saptanmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin sosyal medya bağımlılık ölçeği toplam puanı ortalamaları sırası ile 48.7±11.22 ve 54.8±11.14 olarak bulunmuş ve gruplara göre sosyal medya bağımlılık puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Kontrol grubunda sosyal medya bağımlılık ölçek puanı ile günlük tüketilen protein miktarı ile yüzdesi ve günlük tüketilen yağ miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Social media can shape individuals' body perception, leading them to adopt ideal body norms. This situation may prompt individuals to engage in various dietary and exercise endeavors in an attempt to achieve their ideal body type, potentially resulting in behaviors that could jeopardize their health. This research is designed to investigate the effects of social media addiction on tendencies towards bigorexia, exercise addiction, and nutritional status in young adult male individuals. The study will be conducted between May and August 2024 with 128 voluntary young adult male participants aged 20-30 who go to a private gym in Ankara. Participants will be divided into two groups: a study group and a control group. The study group will consist of 64 individuals who have been registered at the gym for at least three months and exercise a minimum of 5 hours per week and/or on at least 3 days. The control group will consist of 64 individuals who have been attending the same gym for at least three months but exercise less than 3 hours per week and/or on fewer than 2 days. All participants will complete a survey with multiple-choice questions regarding their general characteristics, sports and exercise status, diet, and use of dietary supplements, alongside anthropometric measurements. The Social Media Addiction Scale - Adult Form (SMAS-AF) will be used to assess social media addiction, the Muscle Appearance Satisfaction Scale (MASS) will evaluate tendencies towards bigorexia, and the Exercise Addiction Scale (EAS) will determine levels of exercise addiction. Additionally, the Food Consumption Frequency Questionnaire will be administered to assess participants' food consumption status. The median ages of the participants in the study and control groups are 22.00 [20.00-30.00] and 23.00 [20.00-30.00], respectively. The average body weight of the study and control groups is 78.2±9.56 kg and 78.9±11.67 kg, respectively. The median body fat percentage for the study and control groups is 14.85 [11.80-24.70] and 19.50 [5.00-24.40], respectively. The average body mass index for the study and control groups is 24.31 ± 2.41 kg/m² and 24.7± 2.82 kg/m², respectively. The average total scores on the social media addiction scale for the study and control groups are 48.7±11.22 and 54.8±11.14, respectively, with a statistically significant difference found between the groups' social media addiction scores (p0.05). In the control group, a statistically significant relationship was observed between the social media addiction scale score and the daily protein intake and percentage, as well as the daily fat intake (p0.05).