Elit erkek Muay Thai sporcularında anaerobik güç ve sürat parametrelerinin sikletlere göre karşılaştırılması
Comparison of anaerobic power and speed parameters in elite male Muay Thai athletes according to weight
- Tez No: 930630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı elit erkek Muay Thai sporcularında anaerobik güç ve sürat parametrelerinin sikletlere göre farklılıklarını incelemektir. Araştırmaya gönüllü olarak 42 müsabık erkek Muay Thai sporcusu dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında kesitsel karşılaştırmalı bir araştırma modeli benimsenmiştir. Sporcular vücut ağırlıklarına göre 60 kg (n=14), 70 kg (n=14) ve 80 kg (n=14) olarak üç farklı siklette sınıflandırılmıştır. Katılımcıların anaerobik güç düzeyleri Wingate Anaerobik Güç Testi (WAnT) ile, sürat performansları ise 10 metre ve 30 metre sprint testleri ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tepe Güç (W) için, 60 kg ile 70 kg arasında (p=0.016) ve 70 kg ile 80 kg arasında (p=0.003) anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. 80 kg sporcularının en yüksek tepe güç değerlerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences in anaerobic power and speed parameters based on weight classes in elite male Muay Thai athletes. The study included 42 volunteer competitive male Muay Thai athletes. A cross-sectional comparative research design was adopted for this study. The athletes were categorized into three different weight classes based on their body weight: 60 kg (n=14), 70 kg (n=14), and 80 kg (n=14). Anaerobic power levels of the participants were measured using the Wingate Anaerobic Power Test (WAnT), and their speed performance was assessed through 10-meter and 30-meter sprint tests. The data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 statistical software. Significant differences were found for Peak Power (W) between the 60 kg and 70 kg groups (p=0.016) and between the 70 kg and 80 kg groups (p=0.003). It was observed that the 80 kg athletes had the highest peak power values.