Hemşirelerin bilişim yetkinlikleri ve teknolojiye bağlı streslerinin iş performansları üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of nurses' informatics competencies and technology-related stress on their work performance
- Tez No: 930629
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Hemşirelik, Biostatistics, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, hemşirelerin bilişim yetkinlikleri ve teknolojiye bağlı streslerinin iş performansları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel olarak gerçekleştirilen çalışmaya 147 hemşire alınmıştır. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“TIGER Temelli Hemşirelik Bilişimi Yetkinliklerini Değerlendirme Aracı”,“Tekno-stres Ölçeği”ve“Bireysel İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyon ve linneer regresyon (stepwise) analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study revealed that nurses' informatics competences and technology-related stress are related to their job performance on the effect of the study on the behaviour of the patients in the study. Descriptive cross-sectional realised 147 nurses were included in the study. In data collection,“Introductory Characteristics Form”,“TIGER Based Nursing Informatics Competencies Assessment Tool”,“Techno-Stress Scale”and“Individual Work Performance Scale”was used. The data were evaluated by t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson correlation and linear regression (stepwise) analysis.