İç Hastalıkları Kliniği ve Erişkin Yoğun Bakımda çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına yönelik görüşlerinin incelenmesi: SWOT analizi
Investigation of the opinions of nurses working in internal medicine clinics and adult intensive care on evidence-based nursing practices:SWOT analysis
- Tez No: 930631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR VARDAR İNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, iç hastalıkları ve erişkin yoğun bakım hemşirelerinin gözünden kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına yönelik görüşlerini SWOT analizi tekniğiyle incelemeyi amaçlayan tanımlayıcı tipte, fenomenolojik yaklaşım kullanılan nitel bir araştırmadır. Çalışma için Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Senatosu Etik Komisyonu ve Ankara'da bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden etik ve yasal izinler alınmıştır. Araştırma ilgili hastanelerin, Haziran- Eylül 2024 tarihlerinde İç Hastalıkları Klinik ve Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerinde en az 6 aydır görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 101 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak 'Tanımlayıcı Veriler Formu' ve 'SWOT Analizine Uygun Hazırlanmış Anket Formu' kullanılmıştır. Veriler Google anket veya yüz yüze anket yapılarak toplanmıştır. Çalışma analiz edilirken SPSS kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel araştırma yöntemlerinden frekans, yüzde, standart sapma ve nitel araştırma yöntemlerinden Collaizzi'nin yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırmada; iç hastalıkları ve erişkin yoğun bakımda çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşirelik uygulamaları hakkında görüşleri ışığında yapılan SWOT analizi neticesinde güçlü yönler ana temasında bakım, mesleki gelişim ve bilimselleşme, güvenlik ve maliyet yönetimi olarak 4 alt tema ve 25 kod; zayıf yönler ana temasında bakım ve iş yönetimi, içsel ve dışsal engeller, güvenilir kanıta ulaşmadaki zorluk olmak üzere 3 alt tema ve 19 kod; fırsatlar ana temasında mesleki değişim ve gelişim, kriz yönetimi, eğitim olanakları olmak üzere 3 alt tema ve 20 kod; tehditler ana temasında ekip çalışması ve psikolojik baskı, iş plansızlığı, bilgi eksikliği ve engeller olmak üzere 3 alt tema ve 21 kod ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonucunda yapılan SWOT analizinde hemşirelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik olumlu görüşlerinin olduğu KDU'nun güçlü yönleri ve fırsatlarını bildikleri ancak bakıma entegre etmeleri için daha fazla desteklenmeleri ve teşvik edilmeleri, iç ve dış engellerin ortadan kaldırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive qualitative research using a phenomenological approach that aims to examine the views of internal medicine and adult intensive care nurses on evidence-based nursing practices through the SWOT analysis technique. Ethical and legal permissions were obtained from Ankara Yıldırım Beyazıt University Senate Ethics Commission and Training and Research Hospital in Ankara. The study was conducted with 101 nurses who had been working in the Internal Medicine Clinic and Adult Intensive Care Units of the relevant hospitals for at least 6 months between June and September 2024 and who agreed to participate in the study. 'Descriptive Data Form' and 'Questionnaire Form Prepared for SWOT Analysis' were used as data collection tools. Data were collected by Google survey or face-to-face survey. While analysing the study, frequency, percentage, standard deviation from descriptive statistical research methods and Collaizzi's methods from qualitative research methods were used using SPSS. In this study, as a result of the SWOT analysis conducted in the light of the opinions of nurses working in internal medicine and adult intensive care about evidence-based nursing practices, 4 sub-themes and 25 codes as care, professional development and scientificisation, safety and cost management in the main theme of strengths; 3 sub-themes and 19 codes in the main theme of weaknesses as care and work management, internal and external obstacles, difficulty in accessing reliable evidence; 3 sub-themes and 21 codes in the main theme of opportunities as professional change and development, crisis management, educational opportunities; 3 sub-themes and 21 codes in the main theme of threats as teamwork and psychological pressure, lack of work planning, lack of information and obstacles. In the SWOT analysis conducted as a result of this research, it was concluded that nurses have positive views towards evidence-based practices, they know the strengths and opportunities of EBP, but they should be supported and encouraged more to integrate them into care, and internal and external barriers should be eliminated.