Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesi ile vücut bileşimi ve diyetin glisemik indeksi arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between sleep quality and body composition and dietary glycemic index in Health Sciences Faculty students
  1. Tez No: 930643
  2. Yazar: ELİF BALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesi ile vücut bileşimi ve diyetin glisemik indeksi arasında ilişki durumunu saptamak amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir kesitsel araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören 250 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin sosyal-demografik özellikleri, sağlık, ilaç kullanma durumları, beslenme davranışları anket formu ve uyku kalitesi, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanılarak saptanmıştır. Diyetin Glisemik İndeksi (Gİ); araştırmacı tarafından alınan üç günlük besin tüketim kaydı ile tüketilen besinlerin karbonhidrat miktarı ve Gİ değeri kullanılarak belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler Paket İstatistik Programı kullanılarak analiz edilmiş ve analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Uyku kalitesi iyi olan öğrencilerin tamamının ve uyku kalitesi kötü olan öğrencilerin %94,1'inin diyetinin Gİ'si yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive cross-sectional study conducted to determine the relationship between sleep quality and body composition and dietary glycemic index in students of the Faculty of Health Sciences. The sample of the study consisted of 250 students studying at SANKO University Faculty of Health Sciences in the 2023-2024 academic year. Socio-demographic characteristics, health, medication use, dietary behaviors were determined using a questionnaire form and sleep quality was determined using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Glycemic Index (GI) of the diet was determined and evaluated by using the carbohydrate amount and GI value of the foods consumed with the three-day food consumption record taken by the researcher. The data obtained were analyzed using the Social Sciences Package Statistical Program and the significance level was taken as p0.05). All of the students with good sleep quality and 94.1% of the students with poor sleep quality had high dietary GI.