Das Selbstwertgefühl türkischer Migrantenkinder in Deutschland. Ein empirischer Vergleich von türkischstämmigen Grundschulkindern in Deutschland undtürkischen Grundschulkindern in der Türkei
Almanya'daki Türk kökenli ilkokul öğrencilerinin ve Türkiye'deki ilkokul öğrencileriyle arasında yapılan deneysel çalışma
- Tez No: 930645
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİNA KRAUSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Almanca
- Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Almanya'daki Türk kökenli göçmen çocuklar ile Türkiye'de yaşayan Türk çocukların özgüven düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma, çocukların özgüvenlerinin eğitimsel başarıları üzerindeki etkisini ve bu özgüvenin oluşumunda aile yapısı, kültürel bağlam ve sosyal çevrenin rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Teorik çerçevede Aaron Antonovsky'nin salutogenez modeli esas alınmış; özgüvenin bir sağlık kaynağı olarak ele alınması önerilmiştir. Çalışmanın ampirik kısmında“Ich bin Ich”adlı anket aracılığıyla Berlin ve Bursa'daki ilkokul çocuklarının duygusal durumları ve öğrenmeye ilişkin özgüvenleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kültürel bağlamın ve göç deneyiminin çocukların özgüvenlerini anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of the self-esteem of Turkish-origin migrant children living in Germany and Turkish children living in Turkey. It investigates how varying psychosocial stressors influence children's self-esteem and how this, in turn, affects their academic performance. The theoretical framework is grounded in Aaron Antonovsky's salutogenic model, which considers self-esteem as a resource for health. The empirical part draws on data collected through the“Ich bin Ich”questionnaire, applied in primary schools in Berlin and Bursa, to assess children's emotional well-being and learning-related self-esteem. The findings indicate that cultural context and migration experience significantly shape children's self-esteem and psychological resilience.